Abp Jędraszewski: módlcie się za ojczyznę, abyśmy nie ulegli myśleniu tylko w sposób ludzki

Polska
Abp Jędraszewski: módlcie się za ojczyznę, abyśmy nie ulegli myśleniu tylko w sposób ludzki
Beata Zawrzel/REPORTER
Abp Jędraszewski mówił w homilii, że także dzisiaj, tak jak w czasach PRL, "jest wielkie zmaganie o prawdę".

Módlcie się przez cały czas waszego trudu pielgrzymiego za naszą ojczyznę, abyśmy nie ulegli temu myśleniu tylko i wyłącznie na sposób ludzki, gdzie się liczy tylko pieniądz i zysk i gdzie nie ma miejsca dla Boga – mówił w piątek do pielgrzymów abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski w czasie piątkowej mszy w katedrze na Wawelu na rozpoczęcie 41. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę apelował dalej: - Módlcie się, żeby nasza ojczyzna budowała na Bogu, bo tylko wtedy się ostanie.

 

Jędraszewski mówił w homilii, że także dzisiaj, tak jak w czasach PRL, "jest wielkie zmaganie o prawdę".

 

- W świecie, dla którego prawda właściwie jest już czymś przebrzmiałym, ogłoszono, że żyjemy właściwie w czasie postprawdy, a z tym wiąże się także ideologia absolutnej wolności. Każdy może czynić co chce i każdy ma prawo do realizacji tylko i wyłącznie siebie, nie patrząc na innych – wskazał hierarcha.

"Myślenie o tym, kim jest kobieta"

Według niego "odrzuca się to wielkie nauczanie Kościoła, które tak jasno zabrzmiało w całym nauczaniu św. Jana Pawła II, że wolność polega na posłuszeństwie wobec obiektywnych wartości, że wolność to realizacja prawdziwej rzeczywistości, to realizacja prawdy".

 

ZOBACZ: "Piętnuje Polaków jako homofobów wrogich wolności innych". Abp. Jędraszewski o deklaracji PE

 

- Potrzebne nam jest dzisiaj jakże bardzo takie trzeźwe, czyli w prawdzie, myślenie o najważniejszych sprawach, a nie ma ważniejszych spraw dla życia narodu, dla życia Kościoła, także dla życia Europy i świata, jak zatroskanie o to, aby człowiek zachował w sobie godność polegającą na tym, że jest stworzony na boży obraz i boże podobieństwo jako kobieta i jako mężczyzna i że z tym wiąże się trzeźwe, to znaczy w prawdzie, myślenie o tym, kim jest kobieta, kim jest mężczyzna, co znaczy małżeństwo, co znaczy rodzina, co znaczy miłość małżeńska i rodzinna, będąca fundamentem trwałości narodu – zaznaczył arcybiskup.

O słowach Tuska: myślenie w kategoriach pieniądza

Przywołał słowa Donalda Tuska, mówiąc: - Jakże tutaj z bólem nie przypomnieć słów, które padły zaledwie przedwczoraj z ust prominentnego polityka w Nakle, który mówił "urodzenie dziecka to demograficznie fajna rzecz, ale dla kobiety to często udręka na najbliższe 20 lat. Musimy podjąć działania, żeby polska kobieta miała poczucie, że jest równoprawna, że macierzyństwo nie zamieni ją w niewolnicę".

 

- Przyznacie moi drodzy, słowa, przynajmniej ja nie pamiętam, żeby padały publicznie, mówiące tak o godności kobiety, o godności macierzyństwa, o rodzinie, która na miłości rodzicielskiej i macierzyńskiej zwłaszcza się buduje – wskazał metropolita krakowski.

 

ZOBACZ: "Mamy obowiązek dziękowania za dar ich życia". Abp Jędraszewski o Lechu i Jarosławie Kaczyńskich

 

- No ale ten pan kilka lat temu mówił, że "rodzina bez dzieci, to rodzina tania dla państwa" – myślenie czysto ludzkie, myślenie po ludzku w kategoriach pieniądza i bieżącego czasu, a Bóg Ojciec, wskazując na swojego umiłowanego syna, mówi do apostołów, mówi także do nas – myślcie po bożemu, na sposób boży, nie na sposób ludzki – dodał.

"Od nowa budować gmach swojego człowieczeństwa"

Abp Jędraszewski, zwracając się do wiernych wyruszających z Krakowa na Jasną Górę, mówił, że pielgrzymka "wzywa nas do przemiany, każe nam właśnie zebrać się, wewnętrznie zgarnąć, zacząć od nowa, spróbować na tym, co w nas jest boże".

 

- Pielgrzymka to szczególny czas, by to w sobie odbudować, jeśli zostało w nas z takich czy innych względów naruszone. Pielgrzymka to także czas wielkiego świadectwa dla innych, by zgarnęli się wewnętrznie, zebrali, zaczęli od nowa budować gmach swojego człowieczeństwa i gmach całego narodu na Bogu i jego przykazaniach – apelował hierarcha.

 

Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę odbywa się od 6 do 11 sierpnia. Jej hasłem jest "Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy". Podobnie jak w zeszłym roku, zgodnie ze stanem prawnym, pielgrzymka została zorganizowana w formie zarówno tradycyjnego przejścia pątników (wraz z pełnym przestrzeganiem zasad sanitarnych określonych w wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego), jak i w formie duchowej.

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie