Ulewne deszcze, groźba podtopień. Pogoda na czwartek

Polska
Ulewne deszcze, groźba podtopień. Pogoda na czwartek
Pixabay/chuanyu2017

W czwartek w południowej połowie kraju spodziewamy się bardzo niebezpiecznej pogody. Przejdą tam obfite deszcze mogące powodować podtopienia. W ciągu doby spadnie tyle deszczu, ile powinno przez cały miesiąc. Będzie przeszywająco chłodno i wietrznie.

W czwartek na południu i w centrum będzie się chmurzyć i padać. Deszcze będą na ogół ciągłe i obfite. W ciągu doby może spaść nawet do 50 mm, a lokalnie nawet do 100 mm deszczu. Zagrożenie będą stanowić podtopienia dróg, zabudowań i posesji. Na pozostałym obszarze padać nie powinno.
 
Temperatura maksymalna od 16 stopni na Śląsku i w Małopolsce do 25 stopni na zachodnim Pomorzu. Wiatr z kierunku wschodniego będzie umiarkowany i silny. W opadach będzie przeszywająco chłodno.
 
 
 
Ciśnienie będzie optymalne, ale zacznie bardzo szybko obniżać się. Barometry pokażą w samo południe od 1009 hPa na Śląsku i w Małopolsce do 1013 hPa na Pomorzu i Mazurach. Biomet W czasie opadów będzie się pogarszać i powodować ból głowy, senność i rozkojarzenie.

"Niebezpieczne zjawisko"

Burze z gradem, ulewy – nawet 35 litrów na metr kwadratowy – taką pogodę przewiduje na czwartek również synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Małgorzata Tomczuk.

 

Takie gwałtowne opady mogą nieść niebezpieczeństwo. - W czwartek nas znów sporo opadów deszczu. Padać będzie przede wszystkim w części południowej i centralnej, przejściowo mogą być to silniejsze opady deszczu, a w czasie burz nawet grad – mówi meteorolog.

 

Najsilniejsze burze mają wystąpić na południowym wschodzie - od Małopolski przez Podkarpacie po Lubelszczyznę. Opady mogą wynosić nawet do 35 l na mkw. Porywy wiatru podczas burz do 80 km/h.

 

- Jeżeli 25 – 30 mm deszczu spadnie łącznie w czasie kilku godzin, nawet w obszarze zurbanizowanym nie powinno stanowić zagrożenia. Natomiast, jeżeli będą to opady intensywne i zarazem krótkotrwałe, a w czasie burz mamy z takimi opadami do czynienia, to wówczas w miastach może być to niebezpieczne zjawisko. W górach może doprowadzić do wezbrania potoków – wyjaśnia Tomczuk.

 

WIDEO: Prognoza pogody na czwartek

 

dk/Twoja Pogoda
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie