Niemcy. Miasta szukają wykwalifikowanych osób do pracy. Znajomość języka nie jest ważna

Biznes
Niemcy. Miasta szukają wykwalifikowanych osób do pracy. Znajomość języka nie jest ważna
Pixabay
W niemieckich miastach poszukiwani są zwłaszcza programiści

Zwiększa się liczba niemieckich miast, które oferują pracę wykwalifikowanym pracownikom z zagranicy, jednak znajomości języka niemieckiego nie traktują jako priorytetowej podczas rekrutacji. Sytuacja dotyczy szczególnie największych ośrodków. Decyduje o tym chociażby niedobór fachowców.

Jeśli chodzi o rekrutację wykwalifikowanych pracowników, Berlin jest najbardziej kosmopolityczny. "Wyjątkowo dużo ogłoszeń o pracę pisanych w języku angielskim znajdziemy w stolicy" - raportuje portal pracy Indeed, który zebrał dane z 88 niemieckich miast. O wnioskach z tego raportu informuje "Welt am Sonntag".

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: osoby zaszczepione w UE i USA nie muszą odbywać kwarantanny

 

Blisko 14 proc. ogłoszeń o pracę w Berlinie jest napisanych w języku angielskim. Za Berlinem plasują się Monachium i Frankfurt nad Menem (po ok. 11 proc.). Średnio dla całych Niemiec odsetek ten wynosi ponad 2 proc.

W Niemczech brakuje wykwalifikowanych pracowników

Na czwartym miejscu uplasowało się mniejsze miasto. "Nie chodzi o kolejną metropolię, ale Kaiserslautern, 100-tysięczne miasto w Nadrenii-Palatynacie. Dużą rolę odegrały takie czynniki jak geograficzna bliskość amerykańskiej bazy Ramstein, oraz dwaj duzi pracodawcy w regionie: Instytut Fraunhofera i Politechnika, specjalizujący się w technologiach i nastawieni w związku z tym na zatrudnianie specjalistów" – wyjaśnia „Welt”.

 

Znajomość języka niemieckiego coraz częściej nie jest konieczna, aby znaleźć pracę w kraju – stwierdza "Welt". - Sprawia to internacjonalizacja i cyfryzacja rynku pracy oraz niedobór wykwalifikowanych pracowników – wyjaśnia Indeed.

 

ZOBACZ: Włochy. 150 kamer w małym miasteczku. "To nie jest Wielki Brat"

 

Jak dodaje, "typowym przykładem poszukiwanych pracowników są programiści, którzy przede wszystkim muszą opanować język programowania". - Dlatego pracodawcy zamieszczają oferty pracy bezpośrednio w języku angielskim, kierując je do specjalistów spoza Niemiec - dodaje Indeed.

wka/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie