Niemcy: Deutsche Welle na Twitterze napisało o "polskich gettach". Redakcja przeprasza

Świat
Niemcy: Deutsche Welle na Twitterze napisało o "polskich gettach". Redakcja przeprasza
Twitter/Deutsche Welle
Wpis redakcji Deutsche Welle na Twitterze

Sabotaż, broń palna, dynamit: słowa rzadko kojarzone z żydowskimi kobietami mieszkającymi w polskich gettach" - napisał portal Deutsche Welle na Twitterze. - Szkoda, że sponsorowany przez państwo nadawca rozpowszechnia tak straszne fake newsy - odpisał konsulat RP w Monachium. DW przeprosiła, ale nie usunęła tweetu, jak tłumaczy, "ze względu na przejrzystość".

"Sabotaż, broń palna, dynamit: słowa rzadko kojarzone z żydowskimi kobietami mieszkającymi w polskich gettach podczas Holokaustu" - napisano w środę na Twitterze nadawcy Deutsche Welle we wpisie zapowiadającym wywiad poświęcony historii żydowskiego kobiecego ruchu oporu.

 

 

Konsulat generalny RP w Monachium napisał w czwartek pod tym postem: "Mówicie poważnie? Polskie getta? To wstyd, kiedy sponsorowany przez państwo nadawca rozpowszechnia tak przerażające fałszywe wiadomości! Poprawcie to przynajmniej w imię naszych dobrych stosunków polsko-niemieckich. Ludzie!".

 

 

"»Polskie getta«"? Powinniście nie tylko usunąć ten tweet, ale także przeprosić. To jest ewidentny przypadek zaprzeczania Holokaustowi" - napisał na Twitterze ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski.

 

 

"Popełniono błąd"

Wkrótce potem na Twitterze DW pojawił się wpis następującej treści: "Popełniono błąd, używając w początkowym poście sformułowania »getta polskie«; w artykule użyto prawidłowego terminu. Przepraszamy za błąd. Ze względu na przejrzystość chcielibyśmy pozostawić (pierwotny) tweet i odpowiadające mu oświadczenie na Twitterze".

 

 

DW jest niemieckim publicznym nadawcą międzynarodowym finansowanym z niemieckiego budżetu federalnego. Usługa jest dostępna w 30 językach. DW jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie