Filipiny: tysiące osób w Manili chcą się zaszczepić przed lockdownem

Świat
Filipiny: tysiące osób w Manili chcą się zaszczepić przed lockdownem
Reuters
Filipińczycy tłumnie stoją w kolejkach do punktów szczepień. Chcą uniknąć restrykcji dla osób, które nie przyjęły preparatu

Tysiące Filipińczyków ruszyły w czwartek do punktów szczepień przeciw Covid-19 w stolicy kraju, Manili, w nadziei na otrzymanie zastrzyku przed wchodzącym w życie o północy lockdownem - poinformowała agencja Reutera. Restrykcje mają obowiązywać w stołecznym obszarze metropolitalnym i sąsiednich prowincjach.

Z relacji Reutersa wynika, że w mieście zapanowało zamieszanie. - Pojawiła się informacja, że nie będzie można wejść do centrów handlowych czy supermarketów, jeżeli jesteś niezaszczepiony - powiedziała Maricel Bacay, 59-letnia gospodyni domowa, czekając w kolejce do centrum handlowego od godz. 3 nad ranem.

Tłumy przed punktami szczepień

Na zdjęciach publikowanych w mediach społecznościowych widać, jak ludzie przepychają się w kolejkach do punktów szczepień, a chaos próbuje opanować filipińska policja.

 

 

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zagroził, że niezaszczepieni obywatele będą aresztowani. Jego rzecznik Harry Roque zastrzegł, że restrykcje nie będą obejmować niektórych osób, m.in. udających się po najpotrzebniejsze artykuły czy do lekarza, nawet jeśli będą to osoby niezaszczepione.

 

ZOBACZ: Czwarta fala na Kubie. "Hotele zamieniają się w szpitale"

 

Na Filipinach zarejestrowano dotychczas 1,6 mln zakażeń koronawirusem oraz 28 tys. zgonów w związku z Covid-19. Po Indonezji jest to drugi najtragiczniejszy wynik pandemii w Azji Południowo-Wschodniej. W pełni zaszczepionych zostało dotąd jedynie 10,3 mln ze 110 mln mieszkańców kraju, czyli zaledwie 9,3 proc. Celem rządu jest zaszczepienie do końca roku do 70 mln obywateli.

Diecezja otwiera punkty szczepień w kościołach

Katolicka diecezja Kalookan na Filipinach zaproponowała, że we wszystkich kościołach na jej terenie mogą zostać utworzone punkty szczepień przeciwko koronawirusowi. Z tego powodu kościoły będą otwarte nawet w czasie rozpoczynającego się 6 sierpnia kolejnego lockdownu, polecił ordynariusz diecezji wchodzącej w skład metropolii Manili bp Pablo Virgilio David. Poinformował o tym 5 sierpnia portal Konferencji Biskupów Filipin.

 

Chcąc zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wariantu delta koronawirusa władze zarządziły dwutygodniowy lockdown w regionie całej metropolii Manila. W tym czasie będzie obowiązywał m.in. zakaz publicznych zgromadzeń religijnych.

 

kmd/PAP/KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie