Tokio 2020. Patryk Dobek z brązowym medalem w biegu na 800 metrów

Świat
Tokio 2020. Patryk Dobek z brązowym medalem w biegu na 800 metrów
PAP/Leszek Szymański

Patryk Dobek zdobył brązowy medal w biegu na 800 metrów podczas igrzysk w Tokio. Polak uzyskał czas 1:45:39 i przegrał z dwoma reprezentantami Kenii.

Mistrzem olimpijskim został Emmmanuel Korir z Kenii. Srebro zdobył jego rodak Ferguson Cheruiyot Rotich.

 

To ósmy medal dla Polski w tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio. Brąz Dobka to pierwszy medal Polaka na igrzyskach olimpijskich w indywidualnej konkurencji biegowej od 41 lat. 

Były płotkarz

Patryk Dobek to odkrycie tego sezonu. Wcześniej specjalizował się w biegu na 400 m ppł. Wiele lat próbował nawiązać do sukcesów Marka Plawgi i Pawła Januszewskiego. Aż przekonał go do siebie trener Zbigniew Król. Szkoleniowiec wcześniej współpracował m.in. z dwukrotnym wicemistrzem świata Adamem Kszczotem, a także rekordzistą Polski na 800 m Pawłem Czapiewskim. Jesienią 2020 roku trafił pod jego skrzydła także Dobek. Nie trwało to długo, kiedy przekonał go do rywalizacji na dystansie dwóch okrążeń.

Wygrana w półfinale 

Dobek wygrał pierwszy bieg półfinałowy rozegrany w niedzielę z czasem 1.44,60, choć nie było oczywiste, że tak będzie. Polak popisał się skutecznym finiszem po wewnętrznej i wyprzedził Kenijczyka Emmanuela Kipkurui Korira 1.44,74 oraz Meksykanina Jesusa Tonatiu Lopeza 1.44,77.

dsk / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie