Słabe szczepienie służb. Niespełna co drugi mundurowy skorzystał ze szczepienia

Polska
Słabe szczepienie służb. Niespełna co drugi mundurowy skorzystał ze szczepienia
pixabay
- Poziom wyszczepienia wśród policjantów w ramach koordynacji szczepień w grupie "1c" wynosi około 52 tys., co stanowi już ponad połowę stanu zatrudnienia - powiedział podkomisarz Antoni Rzeczkowski.

Z programu szczepienia służb mundurowych skorzystał tylko co drugi funkcjonariusz. Za to rekord pobiła armia – 81 proc. – informuje w środę "Rzeczpospolita".

Dziennik podaje, że niespełna co drugi mundurowy skorzystał ze szczepienia, które w priorytetowym trybie wiosną zagwarantował rząd.

 

Z danych przesłanych "Rz" ze straży pożarnej i granicznej oraz z policji wynika, że wyszczepialność tej grupy wynosi między 41 a 52 proc. Gazeta wskazuje, że znacznie lepiej wyglądają statystyki w wojsku, gdzie po szczepionkę zgłosiło się 81 proc. żołnierzy.

 

ZOBACZ: Obowiązek szczepień dla uczniów i nauczycieli? Barbara Nowak: To doprowadzi do wojny polsko-polskiej

 

"Wszystkie służby MSWiA podkreślają jednak, że do tego trzeba doliczyć funkcjonariuszy, którzy zaszczepili się poza programem, w ramach szczepień powszechnych. Nieoficjalnie szacuje się, że może być to jednak tylko kilka procent więcej" – czytamy.

 

Jak zaznacza "Rz", żadna z formacji nie może podać dokładnej liczby zaszczepionych funkcjonariuszy z uwagi na dobrowolność szczepień i dlatego, że funkcjonariusze poddawali się szczepieniom również indywidualnie, a nie ma przy tym konieczności podawania miejsca pracy czy pełnienia funkcji.

"Nie są obowiązkowe"

- Poziom wyszczepienia wśród policjantów w ramach koordynacji szczepień w grupie "1c" wynosi około 52 tys., co stanowi już ponad połowę stanu zatrudnienia - powiedział podkomisarz Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji i przypomniał, że w chwili obecnej w Polsce szczepienia nie są obowiązkowe.

 

ZOBACZ: W środę pierwsze miesięczne losowanie w loterii szczepionkowej

 

- Policjanci mają również możliwość zaszczepienia się w ramach systemu powszechnego, szacujemy, że około 6-7 tys. policjantów skorzystało z tej możliwości, jednakże policjanci nie mają obowiązku informowania o zaszczepieniu się w ramach systemu powszechnego - zaznaczył podkomisarz.

 

Ponadto zwrócił uwagę, że ponad 23 tys. policjantów zostało zakażonych koronawirusem, przez co "wielu z nich nie ma jeszcze możliwości przyjęcia szczepionki z uwagi na zbyt krótki czas, który upłynął od wyzdrowienia".

 

Poinformował również, że od początku epidemii 21 policjantów i 27 pracowników cywilnych policji zmarło na COViD-19.

18 mln po pierwszej dawce

Od 27 grudnia ub.r.  gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia, wykonano dokładnie 34 463 736 iniekcji. W pełni zaszczepiono 17 498 174 osoby. Pierwszą dawkę przyjęło 18 357 076 osób.

 

Łącznie od marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 mln 883 tys. 284 przypadków.

 

Zmarło 75 tys. 265 osób z COVID-19.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie