Opole. Wiózł autostradą A4 o 23 tony towaru za dużo, prowadził ciężarówkę przez wymaganych przerw

Moto
Opole. Wiózł autostradą A4 o 23 tony towaru za dużo, prowadził ciężarówkę przez wymaganych przerw
WITD Opole

Pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego w Opolu zatrzymali na autostradzie A4 zestaw ciężarowy, którego masa przekraczała dopuszczalną o 23 tony. Jak się okazało, kierowca zestawu prowadził ciężarówkę z dwoma naczepami przez 17 godzin bez wymaganych prawem przerw.

Jak informuje ITD, do zdarzenia doszło na opolskim odcinku autostrady A4. Inspektorzy postanowili sprawdzić zestaw składający się z ciągnika siodłowego, naczepy i przyczepy, na których znajdowały się dwa kontenery.

 

ZOBACZ: Ciężarówka nie zmieściła się pod wiaduktem. Konstrukcja zawaliła się

 

Z przedstawionych kontrolującym dokumentów wynikało, że należący do polskiego przewoźnika zestaw przewozi towar tranzytem przez nasz kraj. Po zważeniu okazało się, że cały zestaw jest o ponad 23 tony cięższy, niż dopuszczają to przepisy.

Wyciągał kartę z tachografu, trafi przed sąd

Przekroczone zostały także maksymalne naciski na osie. Co więcej, kontrola urządzeń ciężarówki wykazała, że prowadzący przez 17 godzin pojazd, skorzystał jedynie z dwóch przerw trwających w sumie 2,5 godziny. Dodatkowo, żeby ukryć ten fakt, na czas jazdy wyciągał kartę z tachografu, który rejestruje aktywność kierowcy.

 

Pojazd został skierowany na parking. ITD zapowiada wszczęcie postępowania administracyjnego wobec przewoźnika. Kierowca za swoje działanie odpowie przed sądem.

grz / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie