Badanie: trzech Amerykanów emituje ilości dwutlenku węgla, które mogą zabić jedną osobę

Technologie
Badanie: trzech Amerykanów emituje ilości dwutlenku węgla, które mogą zabić jedną osobę
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay/marcinjozwiak
Dane dotyczące oczekiwanych zgonów w wyniku emisji CO2 mogą być niedoszacowane

Trzech Amerykanów emituje wystarczająco dużo dwutlenku węgla, by zabić jedną osobę - wynika z najnowszych badań. Opierają się one na tak zwanym "społecznym koszcie węgla".

Nowe badania opierają się na tak zwanym "społecznym koszcie węgla", wartości pieniężnej nakładanej na szkody spowodowane przez każdą tonę emitowanego dwutlenku węgla.

 

ZOBACZ: Ziemia zatrzymuje ciepło w alarmującej ilości. Klimatolodzy są przerażeni

 

Z analizy opartej na kilku badaniach zdrowia publicznego wynika, że na każde 4434 tony CO2 wpompowane do atmosfery powyżej poziomu emisji z 2020 r., jedna osoba na świecie umrze przedwcześnie z powodu podwyższonej temperatury. Wielkość ta odpowiada emisji CO2 w ciągu całego życia trzech przeciętnych Amerykanów.

 

Dodanie kolejnych 4 milionów ton metrycznych powyżej poziomu z zeszłego roku, wyprodukowanych przez przeciętną amerykańską elektrownię węglową, będzie kosztować życie 904 osób do końca wieku. Wyeliminowanie emisji powodujących ogrzewanie planety do 2050 roku ocaliłoby życie 74 milionów ludzi na całym świecie w tym stuleciu.

Liczby mogą być niedoszacowane

Jak twierdzi Daniel Bressler z Earth Institute na Uniwersytecie Columbia, jeden z autorów badania, dane liczbowe dotyczące oczekiwanych zgonów w wyniku emisji CO2 nie są ostateczne i mogą być "znacznie niedoszacowane".

 

Uwzględniają one bowiem tylko śmiertelność związaną z upałami, a nie zgony spowodowane powodziami, burzami, niesprawnościami upraw i innymi skutkami wynikającymi z klimatu kryzys. Oprócz tego zanieczyszczenie powietrza spowodowane spalaniem paliw kopalnych również bezpośrednio zabija ludzi.

 

Badania opublikowane w piśmie "Nature Communications"  pokazują ogromne dysproporcje w wielkościach emisji CO2 w różnych krajach. Styl życia około trzech przeciętnych Amerykanów spowoduje emisję wystarczającej ilości ciepła, aby zabić jedną osobę, z kolei w Brazylii potrzeba do tego 25 osób, natomiast w Nigerii - 146.

an / The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie