Nie żyje Irena Horban. Była matką prof. Andrzeja Horbana, doradcy premiera ds. COVID-19

Polska
Nie żyje Irena Horban. Była matką prof. Andrzeja Horbana, doradcy premiera ds. COVID-19
Urząd Miasta Pruszków, Pixabay
Irena Horban w ciągu swojego życia była związana z podwarszawskim Pruszkowem

W wieku 95 lat zmarła Irena Horban, sanitariuszka podczas Powstania Warszawskiego, a po wojnie m.in. współzałożycielka Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", działaczka społeczna oraz samorządowa. Prywatnie była matką prof. Andrzeja Horbana, który jest szefem Rady Medycznej przy premierze. Pogrzeb Ireny Horban zaplanowano na sobotę.

O śmierci Ireny Horban, urodzonej w 1926 r., poinformował Urząd Miasta Pruszkowa. Przypomniał, że mama prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera ds. COVID-19, była "niezwykle ważna i zasłużona" dla miasta.

 

Urzędnicy dodali, że podczas II wojny światowej pomagała ludności warszawskiej przetrzymywanej w obozie Dulag, a po tym, jak w stolicy wybuchło powstanie, stała się sanitariuszką.

Szereg odznaczeń dla Ireny Horban

Po wojnie Irena Horban współzakładała Komitet Obywatelski "Solidarność", była też sekretarzem redakcji lokalnej gazety "Przegląd Pruszkowski". W wolnej Polsce działała jako miejska radna.

 

ZOBACZ: Nie żyje aktorka Barbara Połomska. Grała główne role m.in. w filmach "Eroica" i "Zezowate szczęście"

 

Pruszkowski urząd podkreślił, że zajmowała się też pracą wydawniczą, a od 2001 r. była sekretarzem oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

 

Uhonorowano ją m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Pro Patria Memoria, odznaką honorową "Działacza opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej z powodów politycznych", Srebrnym i Złotym Medalem Zasłużonego Działacza Kultury, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Wolności i Solidarności, medalem Pro Masovia oraz Złotym Krzyżem Zasługi za "20-letnią sumienną pracę pedagogiczną".

Data i godzina pogrzebu Ireny Horban

Od 27 września 2018 r. Irena Horban była Honorowym Obywatelem Pruszkowa. W związku z jej śmiercią, w tamtejszym magistracie można wpisać się do księgi kondolencyjnej. Będzie wystawiona do dnia pogrzebu, czyli 31 lipca. Uroczystości w kościele św. Kazimiera w Pruszkowie rozpoczną się o godz. 10:00.

wka/ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie