Ulewy i lawiny błotne we Włoszech. Ambasada ostrzega Polaków

Świat
Ulewy i lawiny błotne we Włoszech. Ambasada ostrzega Polaków
AP

Gwałtowne ulewy przeszły w rejonie popularnego jeziora Como na północy Włoch. Strumienie, które wystąpiły z brzegów, zalały ulice porywając samochody. Drogi są zablokowane przez powalone drzewa. W związku z załamaniem pogody, ambasada RP w Rzymie wystosowała apel do Polaków.

Największe straty odnotowano na zachodnim brzegu jeziora Como w pasie między miejscowościami Lario, Cernobbio i Colonno. W wielu miejscach woda uderzyła z ogromną siłą z okolicznych gór. Utworzyły się lawiny błotne. Kilka miejscowości zostało odciętych od świata.

 

 

Włoscy strażacy przeprowadzili ponad 60 akcji ratowniczych po przejściu nawałnic. To między innymi ewakuacja starszej kobiety uwięzionej przez lawinę w domu oraz niepełnosprawnego wraz z opiekunem, którzy zostali bez drogi ucieczki. Póki co nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych załamania pogody. 

 

 

W związku z anomaliami pogodowymi na północy Włoch, ambasada RP w Rzymie wydała ostrzeżenie dla Polaków. "Gwałtowne burze i ulewy w 6 regionach północnych Włoch. Liczne lokalne podtopienia, osunięcia się skał i lawiny błotne. Apelujemy o zachowanie czujności, unikanie zagrożonych rejonów i bezwzględne stosowanie się do zaleceń włoskich służb" - czytamy na Twitterze.

 

 

Najbardziej zagrożone załamaniem pogody regiony to: Lombardia, Piemont, Wenecja Euganejska, Liguria, Emilia-Romania i Toskania. 

dk/Polsatnews.pl/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie