Powrót maseczek w USA. "Niezależnie od statusu szczepienia"

Świat
Powrót maseczek w USA. "Niezależnie od statusu szczepienia"
pixnio/Debora Cartagena, USCDCP
CDC rekomenduje powrót maseczek

Niezależnie od statusu szczepienia wszystkie osoby powinny nosić maseczki w miejscach i pomieszczeniach, w których łatwo zakazić się koronawirusem - poinformowało Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) publikując nowe zalecenia. Zmiana była postulowana przez naukowców, z powodu walki z rozprzestrzeniającym się w USA wariantem Delta.

Nowe zalecenie opublikowano niespełna trzy miesiące po ogłoszeniu, że że ​​maski i dystans społeczny nie są już potrzebne osobom w pełni zaszczepionym przeciw COVID-19.

 

ZOBACZ: Rzecznik rządu: będą nowe rozwiązania dotyczące szczepień

 

Zmiana została spowodowana przez informację o wyższej zakaźności wariantu Delta, po badaniach, które udowodniły, że w rzadkich przypadkach osoby zaszczepione mogą transmitować wirusa w stopniu podobnym do osób niezaszczepionych.

 

- Nowe doniesienia są niepokojące i niestety powodują aktualizację naszych zaleceń – powiedziała we wtorek dyrektor CDC Rochelle Walensky podczas briefingu informacyjnego. - Dużym problemem jest to, że kolejny wariant, który może się pojawić, znajduje się zaledwie potencjalnie o kilka mutacji od nas i być może będzie mógł uniknąć naszych szczepionek - dodała.

"Rzadkie przypadki"

Podkreśliła, że szczepionki wykonują "wyjątkową pracę" i zapewniają ochronę przed hospitalizacją i zgonem, ale "w rzadkich przypadkach ilość wirusa w organizmie zaszczepionej osoby jest podobna do ilości wirusa u zakażonej osoby, która nie jest szczepiona" - cytuje Walensky "NBC News".

 

ZOBACZ: W. Brytania. Minister: odmawiający szczepień nie będą mogli wejść do niektórych miejsc

 

Ekspertka zaznaczyła, że oznacza to, iż w pełni zaszczepieni również mogą być zagrożeniem dla osób, które z różnych powodów nie przyjęły preparatu przeciw COVID-19 i znajdują się w grupie ryzyka. Mowa na przykład o dorosłych z obniżoną odpornością i dzieciach, których nie zakwalifikowano do szczepień ze względu na wiek.

 

W komunikacie poinformowano również, że "wszyscy uczniowie od przedszkola do 12 klasy powinni nosić maski, kiedy wrócą do szkół w nowym roku".

"To dobry pomysł"

- Jeśli to rzeczywiście oznacza, że ​​zaszczepieni ludzie mogą stać się źródłem transmisji, chociaż nie większością transmisji, stosowanie masek jest dobrym pomysłem – powiedział "NBC News" Ajay Sethi, epidemiolog i profesor nadzwyczajny nauk o zdrowiu populacji na Uniwersytecie Wisconsin-Madison.

 

- Cały kraj płonie – powiedział z kolei Ali Mokdad, profesor zdrowia na świecie na Uniwersytecie Waszyngtońskim. - COVID-19 rośnie w każdym stanie. Mamy do czynienia z upartą, agresywną odmianą i wszyscy musimy być bardzo ostrożni - dodał.

 

- Nawet ludzie, którzy są w pełni chronieni, mają powody do niepokoju, jeśli chodzi o nowe warianty covid - powiedział "CNBC" dr Paul Offit, pediatra i rzecznik kampanii szczepionkowej, który służył w panelach doradczych zarówno CDC, jak i Agencji ds. Żywności i Leków. - Szczepionki dobrze chronią przed ciężką chorobą i śmiercią, ale mogą nie chronić tak dobrze przed łagodnym przejściem infekcji lub rozprzestrzenianiem się covid na innych. Żadna szczepionka nie jest w 100 proc. skuteczna - zauważył.

rsr/bas / polsatnews.pl / CNBC / NBC News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie