Niemcy. Wybuch w Leverkusen. Co najmniej dwie osoby zginęły, 30 rannych

Świat
Niemcy. Wybuch w Leverkusen. Co najmniej dwie osoby zginęły, 30 rannych
East News/Associated Press
Do potężnej eksplozji, która wywołała pożar w położonym na terenie parku składzie odpadów, doszło o godz. 9.40. Wybuch słychać było w promieniu 10 kilometrów. Nadal nie wiadomo, co było jego przyczyną

Co najmniej dwie osoby zginęły, a ponad 30 zostało rannych na skutek wybuchu i pożaru, do których doszło we wtorek w skupiającym zakłady chemiczne parku przemysłowym w Leverkusen na zachodzie Niemiec - poinformował we wtorek późnym wieczorem w zarządca kompleksu.

Wcześniej informowano o jednej ofierze śmiertelnej i 16 rannych.

 

ZOBACZ: Wybuch w Leverkusen. Jedna osoba nie żyje, 16 jest rannych

 

Jak powiedział Lars Friedrich, zarządca kompleksu, zaginionych jest pięciu pracowników. - Poszukiwania zaginionych trwają, ale nadzieja na znalezienie ich żywych szybko gaśnie - stwierdził Friedrich.

"Ekstremalne zagrożenie"

Do potężnej eksplozji, która wywołała pożar w położonym na terenie parku składzie odpadów, doszło o godz. 9.40. Wybuch słychać było w promieniu 10 kilometrów. Nadal nie wiadomo, co było jego przyczyną.

 

Zamknięto kilka okolicznych autostrad. Na miejsce skierowano wiele jednostek policji, straży pożarnej, w tym śmigłowce, oraz karetki pogotowia. Policja apelowała o omijanie okolic Leverkusen.

 

 

Federalny Urząd Ochrony Cywilnej i Pomocy Ofiarom Katastrof zakwalifikował wypadek jako "ekstremalne zagrożenie" oraz wezwał okoliczną ludność do pozostania w domach i zamknięcia drzwi i okien. Pierwsze pomiary powietrza nie wykazały jednak toksycznego skażenia.

 

Po kilku godzinach pożar ugaszono.

Eksplozja niedaleko firmy Bayer

Na filmach zamieszczonych w mediach społecznościowych widać było kłęby dymu unoszące się nad miastem. Film otrzymaliśmy również na
"Twój News" od naszego czytelnika Łukasza:

 

 

 

 

Federalny Urząd Ochrony Cywilnej i Pomocy Ofiarom Katastrof zakwalifikowała wypadek jako "ekstremalne zagrożenie" oraz wezwała okoliczną ludność do pozostania w domach i zamknięcia drzwi i okien. Currenta zaleciła również wyłączenie klimatyzacji, podczas gdy powietrze wokół miejsca wybuchu jest badane pod katem ewentualnych toksycznych skażeń.

 

ZOBACZ: Częstochowa. Wybuch samochodu. Dwie osoby nie żyją

 

Po południu straż pożarna w odległej o ok. 15 km Kolonii poinformowała, że na razie w otaczającym miejsce wypadku powietrzu nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, a sytuacja jest cały czas dalej monitorowana.

 

 

Zamknięto kilka okolicznych autostrad. Na miejsce skierowano wiele jednostek policji, straży pożarnej, w tym śmigłowce, oraz karetki pogotowia - przekazała kolońska policja. Z powodu prowadzonej akcji ratowniczej policja apeluje o omijanie okolic Leverkusen.

Chempark w Leverkusen

Na terenie parku przemysłowego o nazwie Chempark działa ponad 30 firm, w tym jeden z największych niemieckich koncernów chemicznych - Bayer. Chempark położony jest bardzo blisko Renu.

 

 

Leverkusen jest zamieszkiwane przez ponad 150 tys. mieszkańców i od południa bezpośrednio graniczy z Kolonią - czwartym pod względem liczby ludności miastem Niemiec.

aml/wka/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie