Kosiniak-Kamysz rekomenduje głosowanie przeciwko uchyleniu immunitetu Banasiowi

Polska
Kosiniak-Kamysz rekomenduje głosowanie przeciwko uchyleniu immunitetu Banasiowi
PAP/Tomasz Gzell
Marian Banaś na mównicy w sejmie

Nie damy się wciągnąć w wewnętrzne wojenki w PiS. Będę rekomendował klubowi Koalicji Polskiej głosowanie przeciwko uchyleniu immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi - poinformował w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W ubiegły piątek Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, któremu śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

 

Również w piątek Marian Banaś poinformował na Twitterze, że jego syn został zatrzymany na lotnisku Kraków Balice, gdy wracał wraz z żoną z urlopu, a zatrzymania dokonali funkcjonariusze CBA. Samo CBA poinformowało o zatrzymaniu dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusza G. oraz społecznego doradcy prezesa NIK Jakuba Banasia.

 

ZOBACZ: Zatrzymanie Jakuba Banasia. Adwokat zapowiada złożenie zażalenia

 

- Nie damy się wciągnąć w wewnętrzne wojenki w PiS. Będę rekomendował klubowi Koalicji Polskiej głosowanie przeciwko uchyleniu immunitetu prezesowi NIK - napisał w środę na Twitterze Kosiniak-Kamysz.

 

Inne zdanie w temacie prezesa NIK ma Marek Sawicki z PSL

- Będę namawiał Koalicję Polską-Polskie Stronnictwo Ludowe, żeby uchylić immunitet panu Banasiowi, bo Najwyższa Izba Kontroli nie funkcjonuje przez prezesa - mówił w niedzielę w "Śniadaniu Rymanowskiego w Polsat News i Interii" poseł Marek Sawicki. - Mieliśmy poprzedniego prezesa pod zarzutami i nic się nie działo, NIK zarówno wobec poprzednich rządów, jak również wobec tego rządu, (...) protokoły i komunikaty przekazywała. To, że Banasia tam nie będzie, to być może kolegium będzie niektóre informacje wstrzymywać, ale to nie znaczy, że procesy, kontrole nie będą prowadzone - zwrócił uwagę.

 

ZOBACZ: Lockdown dla niezaszczepionych? Wicerzecznik PiS wyjaśnia

 

Wśród kilkunastu zarzutów, które prokuratura zamierza postawić Marianowi Banasiowi, jest podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Zdaniem prokuratorów Banaś miał zaniżyć w deklaracjach podatkowych za lata 2015-2020 przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie. Miało to narazić Skarb Państwa na stratę ponad 50 tys. zł z należnego podatku dochodowego.

 

Banaś oświadczył w ubiegły piątek, że NIK pod jego kierownictwem realizuje misję naczelnego i niezależnego organu kontroli państwowej i że żadne działania podejmowane wobec niego, jako prezesa NIK, tego nie zmienią. Zapewnił też, że jakiekolwiek działania podejmowane wobec jego bliskich nie spowodują odstąpienia przez niego od wypełniania powierzonych mu konstytucyjnie obowiązków.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie