Igrzyska olimpijskie. Drugi zawodnik judo wycofał się z turnieju. Nie walczył z Izraelczykiem

Świat
Igrzyska olimpijskie. Drugi zawodnik judo wycofał się z turnieju. Nie walczył z Izraelczykiem
PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT
Tohar Butbul z Izraela (w niebieskim) podczas walki w ćwierćfinale Judo na Igrzyskach Olimpijskich Tokio

Sudańczyk Mohamed Abdalrasool, podobnie jak wcześniej Algierczyk Fethi Nourine, wycofał się z olimpijskiego turnieju judo w kategorii 73 kg. To sprawiło, że żaden z nich nie walczył z Izraelczykiem Toharem Butbulem.

W poniedziałek w pierwszej rundzie Nourine miał rywalizować z Abdalrasoolem, a zwycięzca spotkałby się z Butbulem. Już kilka dni temu Algierczyk ogłosił, że rezygnuje ze startu w Japonii, by uniknąć pojedynku z Izraelczykiem.

 

ZOBACZ: Tokio 2020. 13-letnia Momiji Nishiya ze zlotym medalem w skateboardingu

 

W tej sytuacji miało dojść do walki Abdalrasoola z Butbulem w drugiej rundzie. Sudańczyk był na oficjalnej ceremonii ważenia, zmieścił się w limicie, ale na tatami się nie pojawił. Międzynarodowa Federacja Judo (IJF) nie podała powodów jego absencji. Żadnej informacji nie zamieścił także Sudański Komitet Olimpijski.

 

Izraelczyk w trzeciej rundzie wygrał z Mołdawianinem Victorem Sterpu, z kolei w ćwierćfinale przegrał z An Changrimem z Korei Południowej. I teraz będzie walczył w repasażach, zachowując szansę na zdobycie brązowego medalu.

Postępowanie wobec Algierczyka

Sportowiec i jego trener Amar Benikhlef opublikowali oświadczenia, w których wyjaśnili powody swojej decyzji. Zostali za nią zawieszeni przez Międzynarodową Federację Judo (IJF).

 

"To sprzeczne z filozofią IJF, która posiada rygorystyczne zasady przeciwko dyskryminacji i promuje solidarność jako kluczową wartość" - napisano w oświadczeniu centrali.

 

Przeciwko Nourine'owi i Benikhlefowi wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Z kolei Algierski Komitet Olimpijski unieważnił obu mężczyznom akredytacje.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie