Hiszpania. Sąd nakazał wypłatę odszkodowania za zamknięcie baru podczas pandemii

Świat
Hiszpania. Sąd nakazał wypłatę odszkodowania za zamknięcie baru podczas pandemii
Budynek sądu w Andaluzji

Sąd w Grenadzie, w mieście w Andaluzji, w południowej Hiszpanii, nakazał firmie ubezpieczeniowej Generali wypłatę odszkodowania właścicielowi jednego z barów w tym mieście za okres, jaki placówka gastronomiczna była zamknięta z powodu restrykcji przeciwepidemicznych.

Sędzia ogłaszający werdykt, który opisał w poniedziałek dziennik "El Pais", uznał, iż warunki polisy ubezpieczeniowej nie wykluczają możliwości wypłaty właścicielowi baru odszkodowania za straty, jakie z tytułu pandemii COVID-19 poniósł jego lokal.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Wzrost zakażeń. Zmarł 5-latek

 

Zgodnie z orzeczeniem hiszpański oddział grupy Generali będzie musiał wypłacić właścicielowi baru La Esquinita de Javi kwotę 80 tys. euro tytułem odszkodowania.

Zapis w polisie ubezpieczeniowej

Podczas ogłaszania werdyktu sędzia wskazał, że w polisie ubezpieczeniowej istnieje zapis mówiący o konieczności wypłaty odszkodowania w sytuacji zdarzenia uniemożliwiającego pracę lokalu przez okres dłuższy niż 90 dni.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Obowiązkowa edukacja seksualna od 6 lat. "Lewica ma obsesję na punkcie seksu"

 

Sędzia wyjaśnił, że właściciel baru nie mógł prowadzić działalności swojego lokalu z powodu wydanego przez rząd Hiszpanii dekretu z 14 marca 2020 roku. Ten akt prawny nazwał mianem “siły wyższej”, która uniemożliwiła funkcjonowanie placówki gastronomicznej.

 

- Ten werdykt otwiera drogę (prawną – red) dla tysięcy restauracji i barów do domagania się od swoich ubezpieczycieli odszkodowań w podobnych przypadkach dotyczących konieczności zamknięcia lokali - podsumował orzeczenie sądu "El Pais".

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie