Gorąco z gwałtownymi burzami. Pogoda na poniedziałek, 26 lipca

Polska
Gorąco z gwałtownymi burzami. Pogoda na poniedziałek, 26 lipca
pixabay

Za nami okres chłodniejszy i bez opadów. Przed nami gorąc, deszcze i burze, które mogą być niebezpieczne i powodować szkody materialne. Temperatura przekroczy 30 stopni, ciśnienie będzie stabilne, a biomet niekorzystny.

W poniedziałek większe przejaśnienia i rozpogodzenia, ale również przelotne deszcze, lokalnie połączone z burzami, które mogą być gwałtowne. Najpogodniej będzie na zachodzie i północnym wschodzie, gdzie padać nie powinno.
 
 
W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy.
 
TwojaPogoda.pl
 
 
Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Do 31 stopni w cieniu

Temperatura maksymalna od 26-27 stopni na północy do 30-31 stopni na zachodzie i południowym wschodzie. Wiatr zmienny, przeważnie słaby i umiarkowany, będzie się nasilać w opadach i burzach.
 
Ciśnienie jest lekko podwyższone i będzie stabilne. Barometry pokażą w samo południe od 1011 hPa w centrum do 1016 hPa na północnym wschodzie.
 
Biomet nadal niekorzystny, co może się objawiać sennością, różnorodnymi bólami i spowolnieniem reakcji.

Ostrzeżenia IMGW

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem w Podlaskiem wydało w poniedziałek IMGW. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 15 mm do 25 mm, lokalnie do 35 mm.

 

Opadom mogą towarzyszyć porywy wiatru do 75 km/h, a lokalnie także grad. Temperatura w ciągu dnia ma się utrzymywać w okolicach 30 st.C. Podobne ostrzeżenie wydano dla woj. lubelskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Zjawiska przewidywane są od godz. 14 w poniedziałek do godz. 2 w nocy z poniedziałku na wtorek.

 

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie w przypadku kumulacji opadów do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad" – podano w komunikacie.

 

Z kolei alert drugiego stopnia przed burzami z gradem IMGW wydał dla całego województwa mazowieckiego.

 
WIDEO: Prognoza pogody na dziś
 
rsr/TwojaPogoda.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie