Terlecki o Izbie Dyscyplinarnej SN: reforma gotowa, będziemy ją wprowadzać na jesieni

Polska
Terlecki o Izbie Dyscyplinarnej SN: reforma gotowa, będziemy ją wprowadzać na jesieni
Polsat News
Terlecki o Izbie Dyscyplinarnej SN: reforma gotowa, będziemy ją wprowadzać na jesieni

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Trybunału, reforma jest przygotowana, będziemy ją w jesieni wprowadzać; tam zajdzie też zmiana dotycząca komisji dyscyplinarnej - poinformował w piątek wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Terlecki był pytany w piątek w Sejmie o zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego "przegląd działania" Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

 

ZOBACZ: Wyrok TSUE. Zbigniew Ziobro: pierwsza prezes Sądu Najwyższego nie mogła podjąć innej decyzji

 

Premier powiedział w czwartek, że "jesteśmy w takiej sytuacji, kiedy może i należałoby dokonać przeglądu działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego". Jak podkreślił, "ta Izba na pewno nie spełniła wszystkich oczekiwań, również moich, również naszej formacji".

"Wychodzimy naprzeciw TSUE"

- To jest dobra koncepcja, tym bardziej, że wychodzimy w pewnym sensie naprzeciw oczekiwaniom Trybunału - powiedział w piątek dziennikarzom Terlecki. Jak dodał, "reforma jest gotowa, przygotowana".

 

- Będziemy ją w jesieni wprowadzać. Tam zajdzie też zmiana dotycząca tej komisji dyscyplinarnej - zapowiedział. Dopytywany, czy przygotowana jest już ustawa o zmianie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej, zaprzeczył.

 

ZOBACZ: Małgorzata Manowska: Nie boję się decyzji o odejściu ze służby

 

TSUE orzekł w zeszły czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich. Również w środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie