Sondaż: Hołownia liderem rankingu wiarygodności i uczciwości

Polska
Sondaż: Hołownia liderem rankingu wiarygodności i uczciwości
PAP/Krzysztof Świderski
Szymon Hołownia liderem rankingu zaufania

Liderem rankingu wiarygodności oraz uczciwości wśród polskich polityków jest lider Polski 2050 Szymon Hołownia; prezes PiS Jarosław Kaczyński został oceniony jako najmniej wiarygodny i najmniej uczciwy polski polityk - wynika z lipcowego sondażu Kantar.

W badaniu ankietowani pytani byli o wiarygodność polskich polityków. Oceny przyznawane były na skali od 1 do 7, gdzie 1 oznaczało "wiarygodny", a 7 – "niewiarygodny". Im niższą średnią ocenę uzyskał dany polityk, tym był oceniany jako bardziej wiarygodny.

 

Liderem wiarygodności - według respondentów - okazał się lider Polski 2050 Szymon Hołownia, któremu najwyższe oceny wiarygodności (1-3) przyznane zostały przez 46 proc. badanych, a jego średnia ocen wyniosła 3,4.

 

Jako nieco mniej wiarygodny postrzegany jest prezydent stolicy Rafał Trzaskowski (średnia ocen - 3,6). Pomimo, że zdobył tyle samo, co Hołownia pozytywnych opinii - 46 proc., to jednak nieco więcej Polaków ma o nim negatywne zdanie.

Kosiniak-Kamysz na podium

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz nowy szef PO Donald Tusk uzyskali średnią ocen 4. Podczas gdy lider ludowców otrzymał najwięcej odpowiedzi środkowych, to Tusk wzbudził więcej kontrowersji. 32 proc. badanych oceniło go jako wiarygodnego polityka (1-3), ale jednocześnie 35 proc. z nich skłania się ku przeciwnej opinii.

 

ZOBACZ: CBOS: prezydent Duda liderem rankingu zaufania; na kolejnych miejscach Hołownia i premier Morawiecki

 

Nieco gorsze noty otrzymał jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak i Robert Biedroń z Lewicy (średnia ocen 4,1), a także wiceszef PO Borys Budka (4,2) i lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (4,4).

Jarosław Kaczyński najgorzej oceniony

Najmniej wiarygodnym politykiem - według ankietowanych - okazał się prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu 54 proc. badanych przyznało oceny od 5 do 7, a średnia jego ocen jest najwyższa ze wszystkich przedstawionych i wynosi 4,9.

 

Kantar zauważa, że kilku polityków nie jest znanych części badanych m.in. Włodzimierz Czarzasty (35 proc.), Krzysztof Bosak (29 proc.), Borys Budka (27 proc.) i Władysław Kosiniak-Kamysz (26 proc.).

 

ZOBACZ: Sejmowa komisja wzywa Jarosława Kaczyńskiego

 

W sondażu badanych zapytano też o uczciwość polityków. Podobnie, jak w poprzednim pytania o wiarygodność oceny przyznawane były na skali od 1 do 7, gdzie 1 oznaczało "uczciwy”, a 7 – "nieuczciwy". Im niższą średnią ocenę uzyskał dany polityk, tym był oceniany jako bardziej uczciwy.

Uczciwość polityków

Za najbardziej uczciwego polityka ankietowani uznali lidera Polski 2050 Szymona Hołownię, który uzyskał średnią ocen 3,4. Drugie miejsce zajął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ze średnią ocen na poziomie 3,7. Trzecie miejsce należy do lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysz, który uzyskał średnią ocen 3,9.

 

Jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak oraz Robert Biedroń z Lewicy uzyskali średnią ocen na poziomie 4. Nieco gorzej zostali ocenieni wiceszef PO Borys Budka i nowy lider Platformy Donald Tusk, bo ocena każdego z nich wyniosła 4,1, a lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty uzyskał średnią 4,3.

 

ZOBACZ: Ryszard Petru wygrał proces z Jarosławem Kaczyńskim. "Nie ma powodu bać się tej władzy"

 

W przypadku Tuska procent osób uznających polityka za uczciwego (oceny 1-3) to 38 proc., natomiast przeciwną opinię posiada 37 proc. badanych.

 

Najgorzej oceniony przez Polaków został prezes PiS Jarosław Kaczyński (średnia 4,8). Negatywnie oceniło go 56 proc. badanych (oceny 5-7), a przeciwnego zdania było 26 proc. ankietowanych.

"Dynamiczna sytuacja na opozycji"

W komentarzu do sondażu podkreślono, że w ostatnim czasie polska scena polityczna, szczególnie po stronie opozycyjnej, jest bardzo dynamiczna. "W szczególności powrót Donalda Tuska wzbudził wiele dyskusji na temat kto powinien stać się liderem opozycji oraz w jaki sposób ten ruch wpłynie na pozycję innych polityków, np. Borysa Budki, Rafała Trzaskowskiego czy Szymona Hołowni" zaznaczono.

 

"Postanowiliśmy zatem sprawdzić jak kształtują się wizerunki poszczególnych czołowych liderów politycznych. Niniejszy raport jest pierwszą częścią serii raportów, mających na celu przybliżenie tej kwestii w różnych aspektach" - czytamy w komentarzu.

 

Podkreślono w nim, że pod kątem rzetelności politycznej (wiarygodności i uczciwości) najkorzystniej postrzegani są Szymon Hołowni i Rafał Trzaskowski – znajdują się oni na czele i ich pozycja nie wydaje się zagrożona. "Średnie ocen wielu polityków znalazło się w pobliżu wartości środkowych co może z jednej strony świadczyć o wielu odpowiedzi wskazujących na opinię, że nie są oni wiarygodni, ani niewiarygodni, ale z drugiej strony – może to być wynikiem kontrowersyjnych, równoważących się opinii (np. w przypadku Donalda Tuska)" - zaznaczono.

 

Najgorzej - jak dodano - w oczach Polaków wypadł przewodniczący partii rządzącej – Jarosław Kaczyński. "W kolejnych raportach przywołamy oceny Polaków w kolejnych wymiarach – zapraszamy do dalszej lektury" - czytamy w komentarzu.

 

Badanie wykonano między 9 a 14 lipca techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Dla preferencji partyjnych próba wyniosła 628 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie