Skarb Państwa, PGE, Tauron i Enea podpisały umowę o współpracy przy wydzieleniu aktywów węglowych

Polska
Skarb Państwa, PGE, Tauron i Enea podpisały umowę o współpracy przy wydzieleniu aktywów węglowych
Twitter/PGE

Kontrolowane przez państwo spółki energetyczne: PGE, Tauron i Enea podpisały ze Skarbem Państwa porozumienie o współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych i integracji w ramach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego - podały w piątek spółki.

Jak poinformowało w piątek MAP w komunikacie, celem porozumienia jest określenie współpracy w procesie wydzielenia aktywów energetyki węglowej i ich integracji w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), a także wsparcie procesu kształtowania optymalnego modelu działalności NABE.

 

- Podjęliśmy się niezwykle skomplikowanego zadania polegającego na kompleksowej transformacji branży elektroenergetycznej w Polsce. Spełnienie tego zadania wymaga ścisłej współpracy Skarbu Państwa z podmiotami zaangażowanymi w jego realizację – oświadczył, cytowany, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

 

 

Jak dodał, porozumienie to wstęp do dalszych wspólnych prac, które pozwolą szczegółowo określić kształt proponowanych przez resort aktywów rozwiązań.

Ograniczenie kosztów

Według MAP porozumienie umożliwi przygotowanie spółek do wydzielenia aktywów w jednorodny dla wszystkich podmiotów sposób, pozwoli na wybór jednego profesjonalnego doradcy dla wszystkich podmiotów, a także ograniczy koszty procesu. Porozumienie będzie też stanowić podstawę do wypracowania docelowej organizacji NABE, z uwzględnieniem ostatecznej treści dokumentu przyjętego przez Radę Ministrów oraz uzgodnień w ramach umowy społecznej dla energetyki i węgla brunatnego - zaznaczyło ministerstwo.

 

Jak podały z kolei spółki, w ramach porozumienia jego strony deklarują wzajemną wymianę niezbędnych informacji, w tym dotyczących struktur organizacyjnych, realizowanych procesów i założeń dla kierunku transformacji, których przekazanie nie narusza prawa.

 

ZOBACZ: Katowice: zginął górnik-instruktor strzałowy w kopalni Staszic-Wujek. 66-latka przysypały skały

 

Strony dostrzegają potrzebę koordynacji współpracy w procesie wydzielenia aktywów węglowych i ich integracji w NABE - zaznaczono.

 

MAP i spółki przypomniały, że w opublikowanym w maju dokumencie "Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa" MAP zawarło koncepcję wydzielenia z grup kapitałowych aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych.

 

 

Integracja wydzielonych aktywów ma nastąpić wokół dzisiejszej spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która docelowo będzie działać pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.

Przyszłość polskiej energetyki

Według prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego porozumienie to "kamień milowy" w procesie wydzielenia aktywów węglowych z polskich spółek energetycznych i utworzenia NABE.

 

ZOBACZ: Francja. Ekspert: powrót do normalności w 2023 roku; wkrótce nowy wariant COVID-19

 

- Od skuteczności, ale też tempa zakończenia prac nad tym przedsięwzięciem, zależy przyszłość polskiej energetyki, potencjał rozwoju polskich spółek energetycznych i ich dalsze inwestycje w odnawialne źródła energii – powiedział Dąbrowski.

 

Jak przypomniał, PGE prowadzi plan transformacji w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych, którego realizacja byłaby niemożliwa bez wydzielenia aktywów węglowych. Dąbrowski zaznaczył, że PGE jest gotowa do sprawnego wydzielenia aktywów.

 

 

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie