Otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Świat
Otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Tokio
PAP/Leszek Szymański
Na trybunach Stadionu Olimpijskiego zasiadło ok. 950 osób

O godz. 13 czasu polskiego rozpoczęła się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich w Tokio. Natomiast znicz olimpijski zapaliła tenisistka Naomi Osaka. Z powodu pandemii COVID-19 inna niż wszystkie wcześniejsze - bez udziału kibiców i z ograniczoną liczbą sportowców. Szczegóły ceremonii do końca trzymane były w tajemnicy.

Cesarz Japonii Naruhito oficjalnie otworzył 32. letnie igrzyska olimpijskie w Tokio. Z powodu pandemii COVID-19 na trybunach Stadionu Olimpijskiego nie ma kibiców, z wyjątkiem zaproszonych gości, oficjeli oraz przedstawicieli sportowców.

 

Uroczystość zorganizowano w cieniu skandalu. W czwartek odwołano z funkcji dyrektora artystycznego ceremonii Kentaro Kobayashiego po tym, jak media przypomniały, że w przeszłości publicznie wypowiedział się kpiąco na temat Holokaustu.

 

ZOBACZ: Dyrektor ceremonii otwarcia Igrzysk w Tokio odwołany. "Zabawmy się w Holocaust"

 

Sprawa dotyczyła jego występu w telewizyjnym programie komediowym w 1998 roku, podczas którego miał powiedzieć: "zabawmy się w Holokaust".

Na trybunach prezydenci i cesarz

Na początku tygodnia zrezygnowano ze współpracy z kompozytorem Keigo Oyamadą, którego muzyka miała zostać wykorzystana podczas ceremonii otwarcia. Na jaw wyszło, że Oyamada w przeszłości znęcał się nad swoimi kolegami z klasy, czym chwalił się w wywiadach.

 

PAP/Leszek Szymański

 

 

ZOBACZ: Relacje z Igrzysk Olimpijskich w Polsat Sport oraz Polsat News

 

Na trybunach Stadionu Olimpijskiego zasiadło ok. 950 osób, a wśród nich cesarz Japonii Naruhito, Pierwsza Dama USA Jill Biden, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz prezydent RP Andrzej Duda.

 

PAP/Leszek Szymański

 

 

Udział samych sportowców w tradycyjnym przemarszu mocno ograniczono. Narodowe komitety olimpijskie zostały poproszone, by na paradę nie wysyłały zbyt dużej grupy reprezentantów. Dlatego kamery miału skupić się bardziej na chorążych. Polską flagę poniosą pływak Paweł Korzeniowski i startująca w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska.

Ilu zawodników reprezentuje Polskę?

Punkt kulminacyjny uroczystości to zapalenie olimpijskiego znicza, które stanowi symboliczne rozpoczęcie zmagań o medale igrzysk.

 

Igrzyska olimpijskie w Tokio miały się odbyć w 2020 roku, ale z powodu pandemii przesunięto je o rok. Weźmie w nich udział ok. 11 tys. zawodników z ponad 200 krajów, którzy będą rywalizować w 33 dyscyplinach o 339 kompletów medali. Polskę będzie reprezentować 211 sportowców.

 

Największa impreza sportowa potrwa do 8 sierpnia.

Pierwszy rekord olimpijski

Jeszcze przed rozpoczęciem igrzysk, padł pierwszy rekord olimpijski. Ustanowiła go reprezentantka Korei Południowej San An, uzyskując 680 pkt. Jej dwie rodaczki zajęły pozostałe miejsca na podium. 

 

Koreanki zdecydowanie wygrały rundę rankingową drużynowo, a ich rezultat 2032 pkt także jest nowym rekordem olimpijskim.

rsr/ml//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie