Norwegia MSZ: Węgry nie otrzymają środków z Funduszy EOG

Świat
Norwegia MSZ: Węgry nie otrzymają środków z Funduszy EOG
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Węgry tracą środki z funduszy norweskich

Węgry stracą ponad 2 mld koron norweskich (ponad 191,5 mln euro) z Funduszy EOG z powodu braku zgody między darczyńcami, m.in. Norwegią, a węgierskim rządem w sprawie sposobu zarządzania i kontroli środków na rozwój społeczeństwa obywatelskiego - poinformowało w piątek MSZ w Oslo.

- Chcę zaznaczyć, że nie doszliśmy do porozumienia po długim i szerokim procesie (negocjacji) - stwierdziła cytowana w komunikacie szefowa norweskiej dyplomacji Ine Eriksen Soereide.

 

Jak przypomina MSZ Norwegii, rozmowy w sprawie wykorzystania ponad 2 mld koron zarezerwowanych dla Węgier trwały od 2016 roku. Umowy ramowe zostały podpisane 21 grudnia 2020 roku, a następnie dodano klauzulę, że żaden z programów, w tym także dotyczący kultury czy ochrony środowiska, nie może zostać zatwierdzony do czasu powołania niezależnego operatora Funduszu Społeczeństwa Obywatelskiego.

Orban chciał mieć kontrolę

- Nie udało nam się uzgodnić takiego operatora w uzgodnionym terminie do 21 lipca. Tym samym nie dojdzie do realizacji uzgodnionych programów - podkreśliło MSZ Norwegii.

 

ZOBACZ: Euro na Węgrzech? Wiceszef banku centralnego: to ważny etap drogi

 

Według telewizji NRK, norweski resort dyplomacji chciał powierzyć tę funkcję podmiotowi, który jest krytyczny wobec rządu Viktora Orbana. Na to nie zgadzały się węgierskie władze.

 

W komunikacie MSZ Norwegii podaje, że decyzja o cofnięciu środków Węgrom została uzgodniona z pozostałymi darczyńcami Funduszy EOG: Islandią oraz Liechtensteinem.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska ostrzega Polskę przed sankcjami. Stawia ultimatum

 

Fundusze EOG to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej oraz państwom bałtyckim. W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy Norweskich i Funduszy EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie