Prezes NIK Marian Banaś: zatrzymanie mojego syna nie wpłynie na pracę NIK

Polska
Prezes NIK Marian Banaś: zatrzymanie mojego syna nie wpłynie na pracę NIK
Polsat News
Prezes NIK Marian Banaś

- W odpowiedzi na komunikat CBA, odnosząc się do zatrzymaniu mojego syna Jakuba, oświadczam, że zaistniała sytuacja nie wpłynie w żaden sposób na pracę NIK - powiedział w piątek wieczorem prezes NIK Marian Banaś.

Marian Banaś wygłosił krótkiego oświadczenie po zatrzymaniu jego syna przez CBA. 

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia o zatrzymaniu syna Mariana Banasia: rewolucja pożera własne dzieci

 

Prezes NIK przypomniał, że w czwartek przedstawił w Sejmie "analizę wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej wraz z opinią kolegium NIK w przedmiocie absolutorium dla Rady Ministrów za 2020 rok".

Banaś: to wzbudza mój niepokój o stan finansów 

- NIK pod moim kierownictwem zwrócił uwagę na nierównowagę finansów publicznych oraz niekontrolowany wzrost długu publicznego, który liczony według metodologii UE wzrósł aż o 290 mld zł. Wcześniejsze zwiększenie długu publicznego, obliczonego według tej metodologii, o podobną wartość jaką zaobserwowano w jednym tylko 2020 roku trwało prawie 10 lat. Duże operacje finansowe dotyczące ważnych zadań publicznych były w 2020 roku planowane i dokonywane z pominięciem rachunku wydatków i deficytu budżetu państwa. Korzystano również z operacji, które pozwoliły na wykazanie wydatków budżetu państwa w innych okresach, niż są faktycznie ponoszone. Ponadto zmuszony byłem podkreślić, że poprzez zastosowanie w 2020 roku na tak dużą skalę mechanizmów obniżających przejrzystość realizację budżetu, sprawozdanie to nie odzwierciedlało wszystkich operacji wpływających na stan finansów sektora rządowego i to nie tylko tych związanych z zapobieganiem przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19. Zaprezentowane ustalenia wyników kontroli mające na uwagę, którą posiadam z racji pełnienia funkcji ministra finansów, a wcześniej KAS, wzbudzają mój uzasadniony niepokój o stan finansów publicznych państwa - przekonywał. 

 

- Zapewniam państwa, że jakiekolwiek działania podejmowane wobec moich bliskich nie spowodują odstąpienia przeze mnie od wypełniania powierzonych mi konstytucyjnych obowiązków. NIK pod moim kierownictwem realizuje misję naczelnego i niezależnego organu kontroli państwowej i oświadczam, że żadne działania podejmowane wobec mojej osoby, jako prezesa NIK, tego nie zmienią. Państwo prawa i demokracja dla mnie to wartości najwyższe i nigdy się ich nie sprzeniewierzę - mówił prezes NIK. 

 

Zwrócił uwagę, że trwają kontrole NIK "których wyniki są oczekiwane społecznie". - Jedną z najważniejszych kontroli przeprowadzoną przez izbę w ostatnich latach jest kontrola dotycząca Funduszu Sprawiedliwości. Dysponentem tego funduszu jest minister sprawiedliwości (Zbigniew Ziobro - red.) - zaznaczył. 

 

Wideo: oświadczenie prezesa NIK Mariana Banasia

 

W piątek na lotnisku w Krakowie funkcjonariusze CBA zatrzymali Jakuba Banasia, syna prezesa NIK i jego społecznego doradcę. Został on przewieziony do prokuratury w Białymstoku. Ma usłyszeć siedem zarzutów popełnienia przestępstw, w tym dwóch oszustw. 

jo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie