Planowali zabić prezydenta? Francuscy żołnierze zatrzymani na Madagaskarze

Świat
Planowali zabić prezydenta? Francuscy żołnierze zatrzymani na Madagaskarze
flickr/GovernmentZA/CC BY-ND 2.0
Portal przypomina też, że kilka tygodni wcześniej próbowano rzekomo pozbawić życia kilku członków rządu.

Kilku obcokrajowców wspólnie z obywatelami Madagaskaru miało przygotować zamach na prezydenta Andry Rajoelinę, poinformowała w środę wieczorem prokurator generalna tego kraju Berthine Razafiarivony. Plan zabójstwa mieli opracować cudzoziemcy, w sprawie zatrzymano między innymi dwóch Francuzów.

Jeden z aresztowanych to emerytowany pułkownik, który dowodził francuskim pułkiem w Czadzie, drugi to były żandarm, który na Madagaskarze szkolił komandosów.

 

ZOBACZ: "Czerwony admirał" nie żyje. B. prezydent Madagaskaru chorował na grypę

 

Prokuratura nie podała ich danych, ale nazwiska natychmiast pojawiły się w internecie, gdzie anonimowi autorzy poinformowali, że zatrzymani to Paul Rafanoharana i Philippe-Marc François.

 

Rafanoharana miał być przez krótki czas doradcą dyplomatycznym prezydenta.

Próba zamachu na przedstawicieli rządu?

Jak zauważa portal Madagaskar Tribune, o próbie zamachu na malgaską głowę państwa poinformowano kilka dni po demonstracjach zorganizowanych w Paryżu przez przedstawicieli opozycji i niecałe 48 godzin przed kongresem opozycyjnej partii RMDM byłego prezydenta Marca Ravalomanany.

 

Portal przypomina też, że kilka tygodni wcześniej próbowano rzekomo pozbawić życia kilku członków rządu, w tym sekretarza stanu ds. żandarmerii narodowej.

 

W tej sprawie zatrzymano sześć osób.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie