Wizyta Dereka Cholleta z Departamentu Stanu USA. Tematem rozmów "wspólne obawy" ws Nord Stream 2

Świat
Wizyta Dereka Cholleta z Departamentu Stanu USA. Tematem rozmów "wspólne obawy" ws Nord Stream 2
Reuters

Doradca szefa dyplomacji USA Derek Chollet w środę rozpocznie wizytę w Polsce. Jednym z tematów rozmów mają być "wspólne obawy" dotyczące gazociągu Nord Stream 2.

Chollet, który pełni funkcję podsekretarza stanu i doradcy politycznego szefa dyplomacji USA Antony'ego Blinkena, będzie przebywał w Warszawie w dniach 21-23 lipca. Podczas wizyty ma poruszyć "szereg kwestii, w tym wspólne obawy dotyczące gazociągu Nord Stream 2 i szerszego bezpieczeństwa energetycznego", a także temat "wspólnego przywiązania do demokratycznych wartości i instytucji z wysokimi przedstawicielami władz i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego" - zapowiedział Departament Stanu.

 

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz powiedział, że tematyka rozmów z Derekiem Cholletem będzie dotyczyła m.in. polityki wschodniej, kwestii bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, współpracy gospodarczej i relacji dwustronnych między Polską i USA.

Wstępne porozumienie

Według agencji AP, w ramach porozumienia, będącego owocem wielotygodniowych negocjacji, USA pozwoliłyby na ukończenie projektu, a w zamian Niemcy poczyniłyby pewne ustępstwa wobec Ukrainy i Polski, choć szczegóły nie są znane. Informacje o zawarciu porozumienia potwierdziło PAP źródło w Kongresie. Kongresmeni i ich asystenci otrzymali briefing na temat ogólnych warunków wstępnego porozumienia.

 

ZOBACZ: Prezydent: Nord Stream 2 to bardzo negatywny projekt

 

Tymczasem według portalu Politico, który powołuje się na cztery wtajemniczone źródła, przedstawiciele Waszyngtonu "po cichu nakłaniają swoich ukraińskich odpowiedników, by wstrzymali się z krytyką nadchodzącego porozumienia" z Niemcami.

 

Portal dodaje, że administracja Bidena miała też ostrzec Kijów, że krytyka mogłaby zaszkodzić relacjom z USA. Dyplomaci zwrócili się też do Ukrainy, by nie informowała o planach dotyczących porozumienia Kongresu, gdzie przedstawiciele obydwu partii są bardzo krytyczni wobec gazociągu.




dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie