Holandia. Podejrzani o zabójstwo dziennikarza śledczego de Vriesa stanęli przed sądem

Świat
Holandia. Podejrzani o zabójstwo dziennikarza śledczego de Vriesa stanęli przed sądem
PAP/EPA/Marcel Van Hoorn
Dziennikarz przez ponad tydzień walczył o życie w szpitalu

Przed sądem w Amsterdamie stanęli w poniedziałek dwaj podejrzani o zamordowanie holenderskiego dziennikarza śledczego Petera R. de Vriesa. Prokuratura zmieniła zarzut dla 21-letniego Delano G. i 35-letniego Polaka Kamila E. z usiłowania zabójstwa na zabójstwo.

Jak informują media, do dziennikarza miał strzelać Delano G., a Kamil E. miał być kierowcą.

 

Trzech sędziów ma zadecydować o ewentualnym przedłużeniu tymczasowego aresztowania dla obu zatrzymanych.

 

Zamach na popularnego dziennikarza wstrząsnął Holandią. Na początku lipca Peter R. de Vries został postrzelony w Amsterdamie. Dziennikarza zaatakowano wkrótce po opuszczeniu przez niego studia telewizyjnego RTL4, gdzie uczestniczył w programie Boulevard. De Vries zmarł 15 lipca w amsterdamskim szpitalu.

 

ZOBACZ: Holandia: Peter R. de Vries nie żyje. Dziennikarz został postrzelony w głowę

 

Dziennikarz był powszechnie znany ze swoich bezkompromisowych reportaży opisujących holenderski świat przestępczy. Był popularnym reporterem, często komentował w mediach głośne procesy kryminalne. Dziennikarz wspierał rodziny zabitych lub zaginionych dzieci, działał przeciwko niesprawiedliwości i był solą w oku holenderskich gangsterów.

"Nie był w stanie wygrać tej walki"

RTL opublikowała oświadczenie rodziny zmarłego. "Peter walczył do końca. Nie był w stanie wygrać tej walki" - przekazali bliscy.

 

Jak czytamy w oświadczeniu dziennikarz odszedł w otoczeniu rodziny. Poproszono o uszanowanie ich prywatności.

 

"Peter żył zgodnie z zasadą: będąc na kolanach nie można być wolnym. Jesteśmy z niego naprawdę dumni, a jednocześnie zasmuceni".

 

ZOBACZ: Szwecja. Zatrzymano 17-latka podejrzanego o zastrzelenie policjanta

 

De Vries był popularnym reporterem specjalizującym się w sprawach kryminalnych. W przeszłości często komentował w mediach procesy znanych przestępców.

"Polak podejrzany"

W zeszłym tygodniu, we wtorek, do De Vriesa oddano pięć strzałów. Reporter został zaatakowany niedaleko studia telewizji RTL Boulevard w pobliżu popularnego placu Leidseplain w stolicy Niderlandów.

 

Policja w Amsterdamie poinformowała w zeszłą środę, że jednym z dwóch podejrzanych o atak jest Kamil E. W czwartek Holenderskie media podały informację, iż drugi z zatrzymanych, 21-letni Delano G. pochodzi z Antyli Holenderskich. Wcześniej pisano jedynie, że podchodzi on z Rotterdamu.

 

Śledztwo w sprawie zamachu jest prowadzone przez 20 detektywów - informuje "De Limburger". Gazeta, powołując się na swoje źródła w policji, przekazuje, że do dziennikarza strzelał Delano G. Polak miał być odpowiedzialny za kierowanie samochodem podczas ucieczki z miejsca zdarzenia.

To recydywista?

Obaj podejrzani zostali aresztowani we wtorek, niecałą godzinę po ataku na reportera. 35-letni Polak prowadził w niewielkiej wiosce Maurik jednoosobową firmę zajmującą się montażem.

 

ZOBACZ: Polak podejrzany o postrzelenie holenderskiego dziennikarza

 

Dziennik NRC informuje, że Kamil E. był poszukiwany listem gończym w Polsce za kradzieże i rabunki. Jest on określany jako "recydywista".

 

Oficer biura prasowego policji w Amsterdamie powiedział, że nie może potwierdzić, czy Kamil E. był poszukiwany w Holandii. - Dla dobra śledztwa obecnie nie udzielamy żadnych informacji na temat podejrzanych - przekazał.

aml/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie