Media: Wielka Brytania zrezygnuje z masowych szczepień dzieci

Świat
Media: Wielka Brytania zrezygnuje z masowych szczepień dzieci
PAP/EPA/Orlando Barria
"Telegraph" przekazał, że decyzja zapadła za radą Wspólnego Komitetu ds. Szczepień i Szczepień Immunologii (JCVI).

Wielka Brytania prawdopodobnie zrezygnuje z masowych szczepień dzieci i nastolatków przeciw Covid-19 za radą Wspólnego Komitetu ds. Szczepień i Immunologii (JCVI). Naukowcy odradzili ministrom szczepienie najmłodszych, dopóki nie zostaną opublikowane "solidne dowody" na brak ryzyka ich zastosowania u dzieci - wynika z informacji "Telegraph".

Zgodnie z wytycznymi, które według gazety mają zostać wydane w poniedziałek, szczepionki będą oferowane jedynie tym dzieciom w wieku od 12 do 15 lat, które są uważane za podatne na poważne przejście Covid-19 lub mieszkają z dorosłymi, którzy mogą ciężko zachorować na koronawirusa - poinformował Reuters.

 

ZOBACZ: "Eksperymentowanie z udziałem dzieci". Premier: słowa Rzecznika Praw Dziecka to jego prywatna opinia

 

"Telegraph" przekazał, że decyzja zapadła za radą Wspólnego Komitetu ds. Szczepień i Immunologii (JCVI). Eksperci mieli poinformować rząd, że potrzebują "niesamowicie solidnych danych" ws. ryzyka związanego ze szczepieniami dzieci i nastolatków. Zaznaczono równocześnie, że zdrowe dzieci rzadko przechodzą klinicznie zakażenie wirusem Covid-19.

 

Dziennik donosi, że po informacji o decyzji ministrów, interweniowało Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC), które miało nalegać, aby nie podejmowano "żadnych decyzji".

Będą obserwować badania

- Rząd będzie nadal kierował się radami JCVI i ministrowie nie podjęli żadnych decyzji, czy osobom w wieku od 12 do 17 lat powinno się rutynowo podawać szczepionki przeciw Covid-19 - odpowiedział prasie rzecznik prasowy DHSC.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Premier: możliwe, że dopuścimy do szczepień dzieci poniżej 12. roku

 

Źródło z rządu poinformowało równocześnie media, że badania na temat masowych szczepień dla dzieci nadal będą "pozostawać w trakcie przeglądu".

 

"Wytyczne JCVI są zgodne zaleceniami niemieckich naukowców, ale łamią konsensus z Izraela, Stanów Zjednoczonych i Francji, gdzie szczepionki są podawane w przypadku większości dzieci w wieku 12 lat i starszych" - odnotował portal "Wales Online".

rsr / Reuters / The Telegraph / Wales Online / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie