Wojsko Polskie będzie miało koszary w Limanowej - zapowiedział minister obrony narodowej

Polska
Wojsko Polskie będzie miało koszary w Limanowej - zapowiedział minister obrony narodowej
PAP/Łukasz Gągulski
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Limanowej

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał z władzami Limanowej (woj. małopolskie) list intencyjny dotyczący utworzenia 114. batalionu lekkiej piechoty. Koszary mają tam powstać w 2023 r. Będzie w nich stacjonować ok. 600 żołnierzy WOT i 50 żołnierzy zawodowych.

Nowy batalion wejdzie w skład 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

ZOBACZ: "Dzisiaj nie zastanawiamy się już, czy WOT są potrzebne"

 

Błaszczak ocenił, że uroczystość ta jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski. - Mogę się podzielić z państwem tą dobrą wiadomością, że Wojsko Polskie będzie miało swoje koszary w Limanowej. Długo społeczność limanowska czekała na Wojsko Polskie, ale właśnie oto jest - dodał minister.

 

- Wojsko Polskie jest w Limanowej ze względu na politykę rządu PiS, ze względu na to, że bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem - mówił minister.

 

- Już trzymamy za to bardzo mocno kciuki, za dwa lata w 2023 r. Wojsko Polskie będzie miało koszary właśnie w Limanowej, a więc będzie bezpiecznie - oświadczył.

Nowe koszary to pilotaż

Błaszczak powiedział, że traktuje to rozwiązanie jak pilotaż. - Chciałbym żeby, w innych miejscowościach naszego kraju również można było w ten sposób doprowadzić do powstania koszar Wojska Polskiego - podkreślił.

 

Jak dodał, program składa się z kilku elementów m.in. wkładu samorządu, który przeznacza teren pod koszary i place ćwiczeń. Samorząd ma też otrzymać dofinansowanie na budowę koszar w ramach współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju. Następnie - jak tłumaczył - gdy koszary powstaną, Wojsko Polskie wykupi tę nieruchomość w ciągu 20-25 lat. Ocenił, że dzięki takiej formule współpracy zyskuje się czas.

 

Minister podkreślił, że obecność wojska to bezpieczeństwo i impuls ekonomiczny dla regionu. Jednocześnie ocenił, że żołnierze WOT zdali egzamin w sytuacjach kryzysowych.

 

- Liczę, że 114 batalion WOT będzie się rozrastał, a bardzo wielu mieszkańców powiatu wstąpi do Wojska Polskiego - oświadczył Błaszczak.

 

Dowódca WOT, generał Wiesław Kukuła również zachęcał, by "już dziś wstępować do służby", zaznaczając, że batalion będzie tworzony od początku przyszłego roku.

 

Jak poinformował, rozwijany w Limanowej batalion lekkiej piechoty będzie liczył cztery kompanie o specjalizacji górskiej. Będzie to ok. 600 żołnierzy WOT i 50 żołnierzy zawodowych.

jo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie