"Lewica w kryzysie", "nie ma oferty dla Polaków". Politycy komentują spór w ugrupowaniu

Polska
"Lewica w kryzysie", "nie ma oferty dla Polaków". Politycy komentują spór w ugrupowaniu
Polsat News
Debata Tygodnia w Polsat News

- Przypomina mi to walkę mienszewików z bolszewikami od Czarzastego. Ten kryzys bierze się stąd, że Lewica nie ma oferty dla Polaków - ocenił w "Debacie Tygodnia" rozłam w Nowej Lewicy poseł Konfederacji Robert Winnicki. Paulina Matysiak z Razem przekazała, że posłowie klubu będą rozmawiali o sytuacji przy okazji najbliższego posiedzenia Sejmu.

W sobotę rano Czarzasty zawiesił sześcioro posłów, członków zarządu ugrupowania: Tomasza Trelę, Karolinę Pawliczak, Wiesława Szczepańskiego, Wiesława Buża, Jacka Czerniaka i Bogusława Wontora. W uzasadnieniu tej decyzji wskazywał, że politycy skierowali do niego list, w którym podważono fakt zaciągnięcia w imieniu partii zobowiązań politycznych dotyczących zasad i trybu konsolidacji dawnego SLD oraz Wiosny Roberta Biedronia. Zaznaczył, że parlamentarzyści nie skorzystali z zaproszeń do bezpośredniej rozmowy i ocenił, że rozpowszechnienie treści listu poza strukturami Nowej Lewicy było zamierzonym i jedynym celem posłów oraz posłanek.

 

Później Trela poinformował, że kolejni członkowie zarządu Nowej Lewicy Sebastian Wierzbicki i Wincenty Elsner zostali zawieszeni przez Czarzastego w prawach członka. Zawieszeni sprzeciwiają się powołaniu w partii tylko dwóch frakcji.

 

- Myślę, że na ten temat ze wszystkimi osobami, które są parlamentarzystami a zostały zawieszone - będziemy rozmawiać w przyszłym tygodniu, bo jest posiedzenie Sejmu - przekazała posłanka Lewicy Paulina Matysiak.

 

ZOBACZ: Nowa Lewica. Sześcioro posłów zawieszonych. Trela: Rada Krajowa oceni działania Czarzastego

 

Tomasz Lenz (KO) ocenił, że Lewica "jest w pewnym kryzysie". - Po pierwsze możemy poszukać socjalnego elektoratu lewicowego, który przeszedł do PiS. Część elektoratu lewicowego glosuje na KO, tam jest tez sporo polityków o poglądach lewicowych, a ta Lewica "my jesteśmy prawdziwą lewicą, to na nas trzeba glosować" - dziś jest podzielona, kłoci się - mówił.

 

Lenz dodał też, że Włodzimierz Czarzasty ma opinię osoby "która nie dotrzymuje umowy i zaskakuje swoimi decyzjami".

 

WIDEO: Debata Tygodnia

"Być może PO miała tam swoje macki"

- Głównym celem, przynajmniej z tego co mówił poseł, który stał się liderem buntowników w Nowej Lewicy, to odsunąć PiS od władzy. Przecież to jest język PO - mówiła z kolei Joanna Borowiak (PiS). 

 

- Widać więc, być może, PO miała tam swoje macki - dodawała.

 

Robert Winnicki (Konfederacja) przyznał, że cała sytuacja przypomina mu walkę "mienszewików z bolszewikami". - Ta walka o władzę jest tylko pewnym przejawem ogólnego przejawu Lewicy. Ten kryzys bierze się stad, że Lewica nie ma oferty dla Polaków - mówił.

bas/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie