Parno i duszno z gwałtownymi burzami. Pogoda na piątek 16 lipca

Polska
Parno i duszno z gwałtownymi burzami. Pogoda na piątek 16 lipca
Pixabay
Piątek będzie kolejnym dniem, który minie pod znakiem burz

W większości regionów kraju będzie gorąco i burzowo, a przez to parno i duszno. Nasze samopoczucie może być niekorzystne. Podczas burz możliwy grad i porywisty wiatr. Na północnym wschodzie termometry pokażą do 32 stopni w cieniu.

Piątek będzie kolejnym dniem, który minie pod znakiem burz z ulewami, gradem i silnym wiatrem. Najbardziej intensywne będą one na północnym wschodzie, a najsłabsze na południu i południowym zachodzie, gdzie miejscami nie powinno padać.

Ulewy, grad i silny wiatr

W trakcie burz może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
 
Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 26 stopni w centrum i na północnym zachodzie do 32 stopni na północnym wschodzie. Wiatr zmieni kierunek na północy i nadal będzie słaby i umiarkowany, wzmagać się będzie tylko podczas burz.
 
Ciśnienie będzie optymalne i stabilne. Barometry pokażą w samo południe od 1013 hPa na wschodzie do 1016 hPa na zachodzie. Biomet pozostanie niekorzystny, przez co osobom wrażliwym może dokuczać ból głowy, senność, zmęczenie, rozdrażnienie i rozkojarzenie.
 
TwojaPogoda.pl

Ostrzeżenie IMGW

Dla województw: podlaskiego, wschodniej części warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem. W tych rejonach miejscami może spaść do 50 litrów wody na mkw., a porywy wiatru osiągną 100 km/h. Miejscami może spaść grad.

 

Alerty najniższego, pierwszego stopnia wydano dla województwa kujawsko-pomorskiego, zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, południowej części pomorskiego oraz województwa opolskiego. Tutaj może spaść do 40 litrów wody na mkw., a wiatr osiągnie prędkość do 80 km/h.

 

IMGW ostrzega przed upałem na wschodzie i w centrum kraju. Alert drugiego stopnia obowiązuje w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim i lubelskim. Temperatura na tym obszarze może wynieść nawet 33 stopnie Celsjusza.

 

Rano linia burz przebiega od północnej Lubelszczyzny (Lubartów) przez Mazowsze (Tarczyn, Żyrardów, Płock). Występują na niej liczne wyładowania atmosferyczne i silne opady deszczu o natężeniu 10-15 l/mkw. na godzinę.

 

WIDEO: Prognoza pogody na piątek

 

jo / TwojaPogoda.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie