Była sekretarka obozu Stutthof stanie przed sądem. "Współudział w ponad 11 tys. zabójstw"

Świat
Była sekretarka obozu Stutthof stanie przed sądem. "Współudział w ponad 11 tys. zabójstw"
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay/MrsBrown
W niemieckim obozie Stutthof podczas II wojny światowej SS przetrzymywało ponad sto tysięcy więźniów

Mająca w 1943 roku 18 lat była sekretarka obozu koncentracyjnego Stutthof stanie przed sądem. Zarzuca się jej współudział w ponad 11 000 przypadków zabójstw i usiłowań zabójstwa. Dziś ma 96 lat - poinformowała w piątek agencja dpa.

Sąd Okręgowy w Itzehoe rozpoczął postępowanie główne w piątek, poinformowała rzeczniczka sądu. Oskarżona ma stanąć przed sądem 30 września.

 

96-latka jest oskarżona o to, że w okresie od czerwca 1943 r. do kwietnia 1945 r. jako stenotypistka i maszynistka w komendanturze obozu koncentracyjnego Stutthof pomagała kierownictwu obozu w systematycznym zabijaniu więźniów.

Wydział dla nieletnich

Postępowanie będzie rozpatrywane przez wydział dla nieletnich, ponieważ oskarżona w chwili popełnienia przestępstwa miała mniej niż 21 lat, a więc była młodociana w rozumieniu ustawy o sądach dla nieletnich.

 

ZOBACZ: Rocznica wyzwolenia obozu Stutthof. "Niemcy przyznają się do odpowiedzialności, która nie minie"

 

W podobnej sprawie, w lipcu 2020 roku Sąd Okręgowy w Hamburgu skazał 93-letniego byłego funkcjonariusza niemieckiego obozu Stutthof na dwuletni wyrok w zawieszeniu za pomocnictwo w zabójstwie w 5232 sprawach.

"Gra na czas"

Od lat w Niemczech toczy się kilka procesów przeciwko byłym funkcjonariuszom niemieckich obozów zagłady Auschwitz i Stutthof. Niemieckie media są jednak zdania, że postępowania karne ws. Holokaustu ciągną się w nieskończoność i że jest to "gra na czas".

 

W niemieckim obozie Stutthof podczas II wojny światowej SS przetrzymywało ponad sto tysięcy więźniów. Obóz funkcjonował od 2 września 1939 do 9 maja 1945 r. Ocenia się, że w Stutthofie życie straciło blisko 65 tys. więźniów. Liczbę więźniów tego niemieckiego obozu szacuje się od 110 do 127 tys. osób.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie