Słowacja. Sąd zawiesił przepis. Nie będzie kwarantanny dla wszystkich niezaszczepionych

Świat
Słowacja. Sąd zawiesił przepis. Nie będzie kwarantanny dla wszystkich niezaszczepionych
JOE KLAMAR/AFP/East News
Decyzja US ma zostać opublikowana w ciągu najbliższych dni.

Słowacki Sąd Konstytucyjny (US) zawiesił w środę przepis o obowiązku kwarantanny przy wjeździe na Słowację dla wszystkich osób, które nie są zaszczepione przeciwko Covid-19. Do czasu oficjalnej publikacji tej decyzji nadal wiążące są obowiązujące od 9 lipca przepisy o kwarantannie.

Decyzja US ma zostać opublikowana w ciągu najbliższych dni.

 

ZOBACZ: Koronawirus. TK w Hiszpanii uznał przymusową izolację obywateli za nielegalną

 

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami wszystkie osoby przyjeżdżające na Słowację muszą wypełnić elektroniczny formularz wjazdu, a osoby niezaszczepione, z pewnymi wyjątkami, mają obowiązek spędzić co najmniej pięć dni w kwarantannie.

 

Przeciwko przepisom tym na granicach z Czechami i Węgrami dochodziło do protestów, a stowarzyszenia hotelarzy zwracały uwagę, że turyści z Polski, Czech i Węgier masowo odwołują rezerwacje wakacyjnych pobytów.

Przepisy uzależnione od kraju przyjazdu

Po publikacji decyzji US mają obowiązywać przepisy, które uzależniać będą ewentualną kwarantannę od kraju, z którego przyjeżdża się na Słowację. Wcześniej były one podzielone na trzy kategorie, wynikające z poziomu zagrożenia epidemicznego.

 

ZOBACZ: Zaszczepiliście się w pełni? Nie liczcie na to, że ominą Was kwarantanny

 

Polska, podobnie jak większość państw UE, oznaczona była kolorem zielonym i do przekroczenia granicy ze Słowacją wystarczał negatywny test na obecność koronawirusa, certyfikat o szczepieniach lub o przechorowaniu Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

 

Osoby, które nie spełniały tych wymagań, musiały poddać się kwarantannie, ale można było ją zakończyć natychmiast po przyjeździe, wykonując test na obecność koronawirusa.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie