RPD złożył skargę kasacyjną od wyroku sądu, który nakazał wydanie dziecka ojcu przestępcy

Polska
RPD złożył skargę kasacyjną od wyroku sądu, który nakazał wydanie dziecka ojcu przestępcy
Interwencja
Za ojcem chłopca został wydany europejski nakaz aresztowania

O złożeniu skargi kasacyjnej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który nakazał wydanie czteroletniego chłopca do Holandii ojcu skazanemu za handel narkotykami poinformował w środę rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Przekazał, że dziecko jest w Polsce.

Złożenie skargi kasacyjnej Pawlak zapowiedział pod koniec kwietnia tego roku. Chodzi o sprawę rodziców 4-letniego Antoniego, którzy mieszkali i pracowali w Holandii. W 2019 r. mama chłopczyka wróciła z nim do Polski. Ojciec w naszym kraju ma sprawę karną, uciekł jednak przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Został za nim wydany europejski nakaz aresztowania, ale mężczyzna i tak złożył wniosek do sądu o wydanie mu dziecka.

 

ZOBACZ: Walczy o syna. Sąd oddał go ojcu z wyrokiem w Holandii

 

W listopadzie 2020 roku Sąd Okręgowy w Szczecinie orzekł, że chłopiec powinien zostać z mamą w Polsce, bo ojciec jest poszukiwany i gdy zostanie schwytany, trafi do więzienia. W połowie marca 2021 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił jednak postanowienie szczecińskiego sądu i nakazał wydanie dziecka do Holandii, nie biorąc pod uwagę sprawy karnej ojca.

Wniosek o wstrzymanie wydania dziecka

29 kwietnia 2021 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie przychylił się do wniosku rzecznika o wstrzymanie wydania dziecka do czasu rozpatrzenia jego skargi kasacyjnej i wydał postanowienie o wstrzymaniu nakazu wydania chłopca.

 

ZOBACZ: Zachodniopomorskie. Dzielnicowy z Reska uratował dwumiesięczne dziecko

 

O złożeniu skargi kasacyjnej od wyroku Sądu Apelacyjnego rzecznik praw dziecka poinformował w środę na Twitterze.

 

"Złożyłem skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który nakazał wydanie 4-letniego dziecka do Holandii ojcu skazanemu za handel narkotykami i poszukiwanemu europejskim nakazem aresztowania. Wcześniej udało mi się wstrzymać wykonanie wyroku i dziecko jest w Polsce" – przekazał Pawlak.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie