Jarosław Kaczyński: posłanka Małgorzata Janowska wraca do klubu PiS

Polska
Jarosław Kaczyński: posłanka Małgorzata Janowska wraca do klubu PiS
Polsat News
Posłanka Małgorzata Janowska wraca do klubu PiS

Mamy już 232 osoby w naszym klubie; poseł Małgorzata Janowska wraca do klubu PiS; przechodzi do Partii Republikańskiej - poinformował w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Posłanka zapowiedziała, że w najbliższym czasie zostanie przedstawiony program specjalnie przygotowany dla Bełchatowa.

Pod koniec czerwca posłowie Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski ogłosili, że opuszczają klub PiS i powołują w Sejmie koło Wybór Polska. Po ich odejściu klub PiS liczył 229 osób, więc utracił większość w Sejmie. Na początku lipca do klubu PiS powrócili - jako przedstawiciele Partii Republikańskiej - poseł Lech Kołakowski (odszedł z PiS jesienią ub.r.), a także Arkadiusz Czartoryski.

 

"Chciałem powiadomić o tym, że mamy już 232 osoby w naszym klubie, że pani poseł Janowska - co prawda, nad czym boleję, zmieniając partię - zdecydowała się na powrót do nas" - oświadczył w środę prezes PiS.

Doszliśmy do porozumienia

- Poróżnił nas stosunek do pewnych spraw odnoszących się do energetyki, Bełchatowa, przyszłości tego miasta. Ale doszliśmy tutaj do porozumienia, bardzo konkretnego, uczestniczył w tym także pan premier i są wszelkie podstawy do tego, żeby ta nasza jedność, która przez długi czas trwała, została odnowiona - powiedział Jarosław Kaczyński.

 

Wskazywał, że nowa partia - Partia Republikańska - "coraz bardziej zabiera posłów" Prawu i Sprawiedliwości. - Bolejemy nad tym, ale ważne jest, że klub odbudowuje swoją większość i w tej chwili ta strata wynosi już tylko jedną osobę - dodał.

 

Kaczyński oświadczył, że bardzo cieszy się z powrotu Janowskiej do klubu PiS. - Mam nadzieję, że będę mógł jeszcze przy kolejnych okazjach o tego rodzaju sprawach informować, ale być może to będą osoby, które nigdy nie były u nas - powiedział prezes PiS.

Powrót Janowskiej jest ważny

Lider Partii Republikańskiej, europoseł Adam Bielan podkreślił, że powrót Małgorzaty Janowskiej do klubu PiS jest ważny z punktu widzenia głosowań dotyczących Polskiego Ładu.

 

Bielan powiedział na konferencji prasowej - w kontekście powrotu Janowskiej do klubu PiS, że ma nadzieję, że to nie jest ostatnia dobra wiadomość. Dodał, że bardzo cieszy się, że posłanka wstępuje w szeregi Partii Republikańskiej.

 

- Ale ten powrót do klubu (PiS) jest bardzo ważny, dlatego, że w najbliższym czasie czekają nas bardzo ważne głosowania dot. Polskiego Ładu, ważnego programu rozwoju naszej ojczyzny przez następne lata i dzięki powrotowi pani poseł perspektywy na te głosowania są znacznie bardziej dla nas optymistyczne - podkreślił Bielan.

 

ZOBACZ: Adam Bielan do Jarosława Gowina: zawsze jest czas, by zawrócić z błędnej drogi

 

Mówił, że Janowska "niczym lwica walczyła o swoje miasto, o swoje zakłady pracy". - Myślę, że w najbliższych tygodniach, miesiącach zarówno prezes Kaczyński, jak i premier Morawiecki ogłoszą w Bełchatowie plan dla Bełchatowa - zaznaczył Bielan.

 

Janowska potwierdziła, że faktycznie powodem jej wyjścia z klubu PiS była różnica zdań w kwestii sektora energetycznego. Ale - jak podkreśliła - teraz te rozmowy się odbyły, podziękowała za nie prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz Bielanowi.

 

- Mamy wspólny cel - walczyć o bezpieczeństwo energetyczne, w najbliższym czasie zostanie przedstawiony program specjalnie przygotowany dla Bełchatowa (...). Walczę o moje miasto Bełchatów, o mój region, ale przede wszystkim o mieszkańców, żeby mieli zagwarantowaną pracę, bezpieczeństwo, żeby czuli się dobrze w swoim mieście i żeby to miasto nie stało się martwym miastem - mówiła Janowska

aml/bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie