Koronawirus - zmiana trendu. Najczęściej zakażają się osoby młode i niezaszczepione

Polska
Koronawirus - zmiana trendu. Najczęściej zakażają się osoby młode i niezaszczepione
Polsat News
Do tej pory w Polsce wykonano ponad 31,5 mln szczepień

- To głównie młodzi ludzie zarażają się koronawirusem, najczęściej są to osoby niezaszczepione - przekazał w rozmowie z reporterem Polsat News rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jego zdaniem "znacznie lepiej w tych statystykach wypadają seniorzy".

- W ostatnim tygodniu grupa najbardziej zakażająca się, czyli 20 proc. zakażonych, to jest grupa od 21 do 30 lat - wyjaśniał rzecznik MZ. Dodał, że "w ciągu ostatniego miesiąca grupą, która najczęściej się zakażała, to była ta w przedziale wiekowym 21 - 40 lat i to było to 31 proc".

Lepiej u starszych

Andrusiewicz przekazał, że lepiej w statystykach zachorowalności wypadają osoby starsze. - Dla porównania - w grupie od 70 lat w górę,  zakażeń mieliśmy jedynie 16 proc., czyli dwa razy mniej - mówił.

 

ZOBACZ: Rekord zgonów w Rosji. Najwyższy dobowy wynik od początku pandemii

 

- Osoby młode twierdzą, że one się nie zakażają, że ich nie dotknie hospitalizacja, to jest ten trend, który jest na całym świecie i w Hiszpanii, i w Wielkiej Brytanii, i we Francji, a teraz w Polsce. To jednak trend, który mówi o tym, że zakażają się osoby niezaszczepione i to te osoby trafiają do szpitala. Żeby tego uniknąć, musimy się zaszczepić - wyjaśniał.  

 

WIDEO: Rzecznik Ministerstwa Zdrowia ostrzega

 

15 mln zaszczepionych 

Do tej pory w Polsce wykonano ponad 31,5 mln szczepień - dokładnie 31 653 505. W pełni zaszczepiono 15 277 111 osób.

 

Pełne zaszczepienie oznacza przyjecie dwóch wymaganych dawek preparatów Pfizera, Moderny i AstraZeneca lub jednodawkowego preparatu J&J. 

laf / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie