Gorąco z gwałtownymi burzami. Pogoda na poniedziałek

Polska
Gorąco z gwałtownymi burzami. Pogoda na poniedziałek
jpeter2 / Pixabay.com

Nie dość, że będzie gorąco, parno i duszno, to jeszcze burzowo. Musimy się spodziewać ulew, gradobić i porywistego wiatru, które mogą powodować lokalne szkody materialne. Warto zapoznać się z prognozą i ostrzeżeniami.

Poniedziałek tylko miejscami na wschodzie będzie słoneczny i suchy. Na pozostałym obszarze spodziewamy się przelotnych opadów połączonych z burzami, które mogą być intensywne, z gradem i porywistym wiatrem. Największe natężenie zjawisk przypadnie na późne popołudnie i wieczór.
 
W burzach może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.
 
W poniedziałek upały i burzeTwojaPogoda.pl
W poniedziałek upały i burze
Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 23 stopni na Kujawach do 31 stopni na Mazowszu. Wiatr z kierunku południowego i południowo-wschodniego będzie słaby i umiarkowany, wzmagać się będzie podczas burz.
 
Wideo: sprawdź aktualną prognozę pogody
 
Ciśnienie jest podwyższone i będzie wolno spadać. Barometry pokażą w samo południe od 1014 hPa na zachodzie i w centrum do 1017 hPa na północnym wschodzie. Biomet będzie niekorzystny, przez co osobom wrażliwym może dokuczać ból głowy, senność, zmęczenie, rozdrażnienie i rozkojarzenie.

Ostrzeżenia IMGW

IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Według prognoz w woj: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 29 st. C do 33 st. C.
 
 
Natomiast temperatura minimalna w nocy od 18 st. C do 21 st. C. Dla tych regionów kraju IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem, które obowiązują w poniedziałek od godz. 12 do 20.

 

 

Ponadto, w południowo-zachodniej części kraju wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia IMGW przed burzami z gradem. Alerty obowiązują w woj. łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim i lubuskim.

 

W regionach kraju Instytut prognozuje burze, którym miejscami towarzyszyć będą ulewne opady deszczu sięgające od 20 mm do 30 mm, a lokalnie nawet do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami spadnie również grad.

pdb/TwojaPogoda.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie