Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 9 lipca

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 9 lipca
Polsat News
Koronawirus w Polsce

Mamy 76 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Nie żyje 17 kolejnych osób. Liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła w Polsce do 2 880 670. Do tej pory zmarło 75 152 pacjentów.

Nowe przypadki zakażeń pochodzą z województw: mazowieckiego (11), kujawsko-pomorskiego (10), dolnośląskiego (8), śląskiego (8), wielkopolskiego (8), łódzkiego (7), małopolskiego (4), pomorskiego (4), zachodniopomorskiego (4), lubelskiego (3), opolskiego (2), podkarpackiego (2), podlaskiego (2), lubuskiego (1), świętokrzyskiego (0), warmińsko-mazurskiego (0). 2 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 14 osób.

Coraz mniej osób na kwarantannie

Obecnie w szpitalach przebywa 463 osób z Covid-19. Wolnych pozostaje ponad 7014 łóżek.

 

W najcięższym stanie jest 71 pacjentów, którzy wymagają wsparcia respiratora. W sumie dla pacjentów z Covid-19 przygotowano 696 urządzeń.

 

Kwarantanną objęto 98 171 osób. Do tej pory wyzdrowiało 2 652 409 zakażonych.

 

W ciągu doby wykonano ponad 40,7 tys. testów.

 

Szczepienia w Polsce

Od początku akcji szczepień wykonano 31 004 510 iniekcji. Pierwszą dawkę szczepionki przyjęło ponad 17 tys. osób.

 

W pełni zaszczepionych jest 14 727 053 osób.

 

Ostatniej doby wykonano 252 tys. 444 szczepień.

Trzecia dawka Pfizera?

Koncern Pfizer zamierza złożyć wniosek o dopuszczenie przez regulatorów trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 - powiedział w czwartek szef wydziału badań i rozwoju firmy Mikael Dolsten. Dodatkowa dawka miałaby zapewnić lepszą ochronę przed wariantem Delta.

 

ZOBACZ: USA. Pfizer złoży wniosek o zatwierdzenie trzeciej dawki

 

Dolsten zapowiedział w rozmowie z Associated Press, że firma w sierpniu zwróci się do Agencji Żywności i Leków (FDA) o zatwierdzenie w trybie ratunkowym dawki przypominającej szczepionki.

 

Naukowiec zaznaczył, że badania wskazują na to, że trzecia dawka może wywołać u pacjentów 5-10 razy większą liczbę przeciwciał. Dodał, że dotychczasowe dane m.in. z Wielkiej Brytanii i Izraela wskazują, że dwie dawki szczepionki Pfizera i BioNTechu skutecznie chronią przed wirusem Delta, lecz trzecia wchodziłaby w grę w momencie zanikania przeciwciał.

 

AP wskazuje, że zatwierdzenie dawki przypominającej preparatu przez FDA nie musi oznaczać zmiany polityki szczepień i zmian zaleceń.

bas/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie