Nawałnice na Mazowszu. W Warszawie wiatr porwał blaszany garaż

Polska
Nawałnice na Mazowszu. W Warszawie wiatr porwał blaszany garaż
Pixabay/DerTobiSturmjagd

Przez woj. mazowieckie - zgodnie z zapowiedziami synoptyków - przechodzą burze. Straż Pożarna miała już 70 zgłoszeń od mieszkańców województwa w związku z frontem burzowym. Strażacy wyjeżdżają głównie do powalonych drzew, które coś uszkodziły.

- Do godziny 19 mazowieccy strażacy interweniowali 70 razy w związku z frontem burzowym. Najwięcej interwencji odnotowano w Warszawie - 12 oraz w powiatach grodziskim, grójeckim i przasnyskim po 6. Wołomińskim oraz żyrardowskim po 4 - poinformował rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Krzysztof Kierzkowski.

 

Strażacy podczas wyjazdów usuwają głównie skutki silnego wiatru, czyli przewrócone drzewa i połamane gałęzie. I tak np. w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej drzewo przewróciło się na trzy samochody osobowe. Z kolei na Białołęce na ul. Internetowej 15-metrowe drzewo przewróciło się na dom jednorodzinny. W żadnym ze zdarzeń nikt nie został ranny.

 

Wcześniej też stołeczna straż informowała, że jedno z przewróconych drzew spadło na linię tramwajową na ul. Woronicza na Mokotowie, a wiatr porwał blaszany garaż. Straż nie prowadzi tam już działań, drzewa udało się usunąć. Jak informuje ZTM tramwaje linii 18 i 31 wracają już też do normalnego kursowania.

Alerty przed burzami z gradem i upałem

W niemal całej Polsce, w tym na Mazowszu IMiGW ostrzegało wcześniej właśnie przed burzami z gradem oraz upałem. Według tych prognoz należy spodziewać się na tym obszarze burz, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 50 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami może padać grad.

 

RCB w alercie rozesłanym w czwartek po południu do mieszkańców ostrzegło przed burzami, ulewnym deszczem, silnym wiatrem i lokalnie gradem. Takie zjawiska mogą wystąpić w czwartek, w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek rano. Należy zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Możliwe są podtopienia - brzmi alert.

kmd
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie