Hiszpania. Nauczyciel biologii zawieszony za mówienie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska

Świat
Hiszpania. Nauczyciel biologii zawieszony za mówienie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Nauczyciel biologii zawieszony za mówienie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska

Nauczyciel biologii w publicznej szkole średniej w Alcala de Henares pod Madrytem Jesus Luis Barron Lopez został zawieszony w obowiązkach za nauczanie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska. - To tak, jakby mnie ukarali za stwierdzenie, że Ziemia jest okrągła – powiedział portalowi Okdiario.

- Wobec nauczyciela zostały wyciągnięte surowe sankcje za powiedzenie prawdy naukowej, że istnieją tylko dwie płcie biologiczne, męska i żeńska, w zależności od urodzenia się z chromosomami XX w przypadku kobiet oraz XY w przypadku mężczyzn - powiedziała w rozmowie z przewodnicząca organizacji Prawników Chrześcijańskich, Polonia Castellanos.

 

W kwietniu Barron Lopez za zgodą dyrekcji szkoły przeprowadził lekcję o seksualności człowieka, zgodnie z treścią podręcznika do biologii obowiązującego w pierwszej klasie szkoły średniej. Wychowawca wyjaśnił m.in., że chociaż istnieją osoby transseksualne, które operacyjnie mogą zmienić swoje genitalia, to jednak genetycznie zachowują chromosomy swojej płci urodzenia.

 

- Nauce nie udało się tego zmienić - podkreślił.

Zawieszenie nauczyciela

Kilka dni później nauczyciel otrzymał reprymendę od dyrektorki szkoły, która poinformowała o rzekomych skargach rodziców nie zgadzających się z takimi treściami nauczania. Barron Lopez zapewnił, że jest gotów przeprosić, jeżeli zranił czyjeś uczucia, ale jednocześnie powołał się na dowody naukowe.

 

ZOBACZ: Biały Dom: jeśli Moskwa nie podejmie działań w sprawie rosyjskich cyberprzestępców, my to zrobimy

 

Wkrótce został zawieszony na sześć miesięcy w wykonywaniu zawodu nauczyciela przez inspektor rady ds. edukacji wspólnoty Madrytu. Dodatkowo pensja nauczyciela została pomniejszona o 600 euro. Według raportu rady ds. edukacji, do którego miał dostęp portal Okdiario, komentarze nauczyciela na lekcji biologii zostały uznane za "homofobiczne, rasistowskie i patriarchalne, wykazujące pogardę dla innych grup".

Prawnicy Chrześcijańscy bronią nauczyciela

Barron Lopez, reprezentowany przez organizację Prawników Chrześcijańskich, złożył skargę do sądu twierdząc, że jest ofiarą prześladowań ideologicznych.

 

- Nie ma żadnej skargi ze strony rodziców, nauczyciel został ukarany z inicjatywy dyrektorki szkoły i inspektor rady ds. edukacji – zaznaczyła Castellanos

 

- Wydaje się, że dyrektorka, chce narzucić swoją ideologię w szkole publicznej. Tymczasem, zgodnie z konstytucją Hiszpanii, instytucje publiczne powinny być neutralne ideologicznie- dodała, że nauczycielowi nie dano szansy na wyjaśnienia i obronę.

 

Stowarzyszenie Prawników Chrześcijańskich odwołało się od decyzji dotyczącej nauczyciela i podjęło działania prawne przeciwko dyrektorce i inspektor.

 

ZOBACZ: KE: otrzymaliśmy od Polski odpowiedź na list w sprawie wniosku do TK

 

- Chcą mnie uciszyć, mnie i tysiące innych nauczycieli biologii czy innych przedmiotów, gdyż odrzucamy jednolite myślenie po totalitarnej linii ideologicznej XXI wieku – powiedział Barron Lopez portalowi Okdiario. Nauczyciel przekazał też, że w szkole w której nauczał organizowane były w godzinach lekcyjnych pogadanki na temat "ideologii gender". Według wychowawcy prowadzące do demoralizacji nieletnich zajęcia odbywały się bez wiedzy i zgody rodziców. Barron Lopez przekazał, że używano podczas nich rysunków i filmów "graniczących z pornografią", przez co dzieci czuły się nieswojo.

 

Barron Lopez jest nauczycielem od 25 lat. W wewnętrznych ankietach uczniowie zawsze wypowiadali się o nim pozytywnie - informuje portal.

wys/bas/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie