Dubaj: eksplozja i pożar na kontenerowcu. Zatrzęsły się budynki

Świat
Dubaj: eksplozja i pożar na kontenerowcu. Zatrzęsły się budynki
Dubai Media Office
Rządowe służby Zjednoczonych Emiratów Arabskich poinformowały, że w wybuchu nikt nie zginął

W Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w jednym z największych portów świata, w doszło w środę w nocy do potężnej eksplozji i pożaru. Według świadków w dzielnicach oddalonych o 25 km zatrzęsły się domy i okna. Władze poinformowały, że nie ma rannych, a pożar jest pod kontrolą.

Przed północą czasu lokalnego w mediach społecznościowych pojawiły się filmy przedstawiające kulę ognia, oświetlającą nocne niebo. Wybuch słyszeli świadkowie mieszkający w dzielnicach mieszkaniowych w odległości do 22 km od portu w Dżebel Ali.

 

 

Oficjalną przyczyną pożaru, podaną na Twitterze przez miejscowe władze, jest eksplozja kontenera na statku przygotowującym się do zacumowania w odległej części portu na południowym zachodzie miasta.

 

Od razu po wybuchu wielu użytkowników Twittera twierdziło jednak, że zapalił się tankowiec lub zbiornik z paliwem.

 

 

- Eksplozja była "zwyczajnym wypadkiem" kontenera, zawierającego materiał łatwopalny - powiedziała szefowa służb prasowych miasta Mona al-Marri w saudyjskiej telewizji Al-Arabija.

 

 

 

Kanał powołał się na dubajską policję, przekazując, że przyczyną mogło być "tarcie lub wysokie temperatury" podczas gorących letnich miesięcy.

Pożar opanowany

Władze Dubaju oświadczyły już, że służby ratunkowe opanowały pożar i opublikowały wideo, na którym strażacy polewali wodą kontenery.

 

Rozmiar szkód nie jest jeszcze znany.

 

Otworzony w 1979 r. port w Dżebel Ali jest największym sztucznym portem na świecie i największym portem na Bliskim Wschodzie. Posiada cztery rozległe terminale kontenerowe, gdzie mogą cumować największe statki świata.

 

Port zajmuje powierzchnię 134 km kwadratowe i obsługuje 170 mln ton ładunków, głównie z subkontynentu indyjskiego, Afryki i Azji.

wka/PAP/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie