Spór o ceny paliw. Obajtek odpowiada Kosiniakowi-Kamyszowi

Polska
Spór o ceny paliw. Obajtek odpowiada Kosiniakowi-Kamyszowi
Polsat News
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz

Przypominam, że kiedy to pan był w rządzie, ceny paliw potrafiły przekraczać 6 zł; dziś, mimo niekorzystnych warunków makro, paliwa w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie - zaznaczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odpowiadając wpis Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zażądał w niedzielę na konferencji prasowej zorganizowanej na jednej ze stacji Orlen w Warszawie obniżenia na wakacje i po wakacjach cen benzyny. Z kolei we wtorek we wpisie na Twitterze zamieścił zdjęcia z zestawieniem cen ze stacji Orlen przy Czerniakowskiej w Warszawie oraz z trzech innych stacji - należących do zagranicznych koncernów - przy ul. Górczewskiej i Ostrobramskiej w Warszawie. Na zdjęciu widać, że cena za litr benzyny na stacji Orlen jest najwyższa.

#TaniejObajtku!

"Wychodzi na to, że Francuzi, Brytyjczycy czy Holendrzy nie zdzierają tak z polskich kierowców jak @DanielObajtek" - napisał lider PSL. Swój wpis opatrzył hasztagiem "#TaniejObajtku!".

 

 

W odpowiedzi, prezes PKN Orlen napisał: "Przypominam, że kiedy to Pan był w rządzie, ceny paliw potrafiły przekraczać 6 zł. Dziś, mimo niekorzystnych warunków makro, paliwa w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie. Porównując ceny do średnich zarobków, Polacy mogą dziś kupić dwa razy więcej paliwa niż za rządów PO-PSL" - czytamy.

 

 

Lider PSL odpisał: "Panie prezesie, gdy był Pan w opozycji słyszeliśmy opowieści, że Pan „wszystko może”. To do dzieła i obniżyć ceny, które są wysokie przez wasze kolejne podatki. To wstyd, że na zagranicznych stacjach paliwo jest tańsze niż na Orlenie, którym Pan zarządza".

Konferencja PSL na stacji Orlenu

Wcześniej, na wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej na jednej ze stacji PKN Orlen w Warszawie, politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego zwracali uwagę na drastyczny wzrost cen paliw. Podobne konferencje ludowcy zorganizowali także w innych miastach.

 

ZOBACZ: Obajtek: przez ostatnie pięć lat PKN Orlen przeżywa renesans rozwoju

 

Rzecznik PSL Miłosz Motyka powiedział, że akcja ta ma uświadomić rządzącym, jak wysokie są ceny paliw. "Chcemy obniżyć ceny paliw, żądamy tej obniżki, ponieważ galopujące ceny benzyny dobijają budżety domowe, pustoszą kieszenie Polaków, pustoszą ich portfele" - powiedział Motyka. Według niego, należy obniżyć akcyzę na paliwo.

 

Politycy PSL zwracali również uwagę, że spośród wszystkich stacji paliw, to właśnie na Orlenie ceny paliw są najwyższe. Podkreślali, że upominają się o obniżki z kilku powodów, m.in. z powodu wakacyjnych wyjazdów, zbliżających się żniw oraz odbudowy polskiej gospodarki po pandemii i zatrzymania rosnących kosztów życia Polaków.

pgo/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie