Polonijne seminarium w USA zostanie zamknięte

Świat
Polonijne seminarium w USA zostanie zamknięte
Facebook/SS Cyril & Methodius Seminary
Regenci wyrazili nadzieję, że Orchard Lake będzie nadal rozwijać polską historię i kulturę

Seminarium duchowne w Orchard Lake w stanie Michigan w USA zostanie zamknięte. Placówka funkcjonuje od 1885 roku. Ma zakończyć działalność wiosną 2022 roku, przy jednoczesnym zachowaniu szkoły średniej i innych działających w tym miejscu instytucji.

"To była wspaniała instytucja, która uczyniła bardzo wiele dla wiary i dla Polonii, wypełniając swoją misję przez bardzo długi czas", powiedział przewodniczący Rady Regentów, Stephen Gross dla Detroit Free Press. "Jej misja została wypełniona" - zaznaczył.

 

Gross wyznał, że w ciągu minionych 15 lat, 90 procent seminarzystów stanowili klerycy przenoszący się z seminariów w Polsce. "Stało się dla nas bardzo oczywiste, że nie będziemy mieli żadnych nowych seminarzystów."

Historia seminarium 

Seminarium św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake pomogło rozwiązać problem niedoboru księży w USA poprzez sprowadzenie studentów z Polski i innych krajów, formując księży dla diecezji amerykańskich. Stan Michigan jest trzecim co do wielkości skupiskiem Polaków w Stanach Zjednoczonych.

 

Orchard Lake jest bardziej znane w Oakland County ze swojej szkoły średniej i programów sportowych. Regenci Orchard Lake skupili większość energii na rozwoju szkoły średniej, która w 2020 liczyła 649 uczniów. Placówka ta pozostaje centrum polskiej aktywności od ponad wieku.

 

ZOBACZ: Szczepienia w szkołach. MEiN przekazało do szkół informacje

 

W 1939 roku, kiedy nazistowskie Niemcy i komunistyczny Związek Radziecki najechały na Polskę, wywołując II wojnę światową, Polskie Seminarium Duchowne w Orchard Lake stało się jedynym wolnym polskim seminarium na świecie.

 

W 1969 roku księża prowadzący Orchard Lake byli gospodarzami pierwszej wizyty kardynała Karola Wojtyły po Ameryce Północnej, dziewięć lat przed jego wyborem na Stolicę Piotrową, a także drugiej w 1976 roku. "Naszą główną troską i przedmiotem zainteresowania będzie każdy z 11 obecnych seminarzystów, aby zapewnić im w miarę naszych możliwości uzupełnienie swojego wykształcenia w swojej diecezji lub w innym seminarium" - napisano w oświadczeniu.

"Spadek liczby zapisów"

Winą za zamknięcie seminarium obarczono "spadek liczby zapisów spowodowany zmianami demograficznymi w Stanach Zjednoczonych, większe możliwości w Polsce oraz ostatnie zmiany przepisów, które nie pozwalają polskim seminarzystom na przenoszenie się z jednego seminarium do drugiego.

 

Regenci wyrazili nadzieję, że Orchard Lake będzie nadal rozwijać polską historię i kulturę. Wyrazili również nadzieję na kontynuację działalności Polsko-Amerykańskiego Ośrodka Liturgicznego, który dostarcza publikacji dla polskich parafii w całych Stanach Zjednoczonych. Zaznaczyli, że nie ma jeszcze planów dotyczących zamykanych budynków seminaryjnych. Jednakże, kontynuują plany budowy nowego budynku akademickiego. Ma on zostać otwarty w sierpniu 2022 roku, zaledwie cztery miesiące po zamknięciu seminarium.

laf/KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie