Wybór RPO. PiS poparło kandydaturę prof. Marcina Wiącka

Polska
Wybór RPO. PiS poparło kandydaturę prof. Marcina Wiącka
Polsat News
Prof. Marcin Wiącek, podczas poprzedniej próby wyboru RPO, rywalizował z senator niezależną Lidią Staroń

O złożeniu podpisów pod kandydaturą prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich poinformował w piątek w Sejmie szef klubu PiS Ryszard Terlecki. - Złożyliśmy podpisy pod kandydaturą naszego kandydata, to ten sam co zgłoszony przez PSL - powiedział. Wcześniej prof. Wiącka zgłosiło PSL, ale nie został on wybrany przez Sejm.

- Złożyliśmy właśnie podpisy pod kandydaturą naszego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich i to jest ten sam kandydat, którego zgłasza PSL - powiedział Terlecki dziennikarzom.

 

Termin zgłaszania kandydatur na RPO mija w piątek o godz. 16. Klub PSL wcześniej zgłosił prof. Wiącka, który kandydował już na RPO w poprzedniej próbie wyłonienia nowego Rzecznika, w połowie czerwca. Wówczas nie uzyskał poparcia PiS.

 

Poparcie zadeklarowała także Koalicja Obywatelska. "Jako Kolegium Klubu podjęliśmy decyzje o poparciu prof. Marcina Wiącka na kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich" - napisał na Twitterze przewodniczący Klubu KO Cezary Tomczyk. 

 

Podobnie Lewica. "Prezydium Klubu Parlamentarnego Lewica podjęło decyzję o poparciu Prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich! Czas skończyć chocholi taniec wokół jednej z najważniejszych instytucji państwa! Czas na odpowiedzialnego i społecznego #RPO!" - napisał szef Klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. 

 

 

- Polska 2050 oczywiście zagłosuje za powołaniem prof. Marcina Wiącka na RPO. Był on już naszym kandydatem, wspieraliśmy go - powiedział lider ugrupowania Szymon Hołownia. Ocenił, że zgłoszenie kandydatury prof. Wiącka przez PiS oznacza, że partia rządząca potrzebuje spokoju.

 

Dodał, że "PiS boi się kolejny raz dostać łomot w głosowaniu po takim spektakularnym geście, którym było odejście trójki posłów, którego nie naprawi wizerunkowo powrót wychodzącego i wracającego co chwila posła Kołakowskiego, który za chwilę się zatrzaśnie w tych drzwiach albo zmiele się w tych drzwiach obrotowych, albo przeziębi". Zaznaczył, że "PiS potrzebuje spokoju".

Ponowne zgłoszenie 

O ponownym zgłoszeniu prof. Wiącka mówił w czwartkowym "Graffiti" Paweł Zalewski. - Politycy PSL przekazali mi, że ich partia ponownie zgłosi kandydaturę prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich - mówił. Jak dodał, obecna sejmowa arytmetyka daje szansę, by tym razem Wiącek został wybrany.

 

W opinii Zalewskiego, obecna arytmetyka sejmowa, wytworzona niedawno po odejściu trzech posłów z klubu PiS, daje szansę na wybór prof. Wiącka przez Sejm i Senat - uznał.

 

ZOBACZ: Posłowie odeszli z klubu PiS. "Czeka ich polityczna śmierć"

 

Prof. Marcin Wiącek, podczas poprzedniej próby wyboru RPO, rywalizował z senator niezależną Lidią Staroń. Przegrał głosowanie w Sejmie, mimo że popierały go KO, PSL, Lewica oraz Porozumienie.

 

Prof. Marcin Wiącek od 2009 r. pracuje jako nauczyciel akademicki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2007 r. jest zatrudniony w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W latach 2014–2018 był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie