Dr n. med. Piotr Kramarz w programie "Gość Wydarzeń": szczepienia to akt solidarności

Polska
Dr n. med. Piotr Kramarz w programie "Gość Wydarzeń": szczepienia to akt solidarności
Polsat News
Dr n. med. Piotr Kramarz, ekspert Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wystąpi w "Gościu Wydarzeń"

Dr n. med. Piotr Kramarz był gościem Marcina Fijołka w piątkowym programie "Gość Wydarzeń". - Szczepienia to akt solidarności wobec słabszych, także tych, którzy nie mogą się szczepić, np. dzieci - stwierdził ekspert Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

- Główne wskaźniki epidemiologiczne, takie jak liczba zachorowań przez 14 dni na 100 tys. mieszkańców, spadają. Spada też śmiertelność. Sytuacja poprawia się, ale to nie koniec, nie można opuszczać gardy - ocenił dr Kramarz, także w kontekście coraz większego zagrożenia wariantem Delta koronawirusa.

 

- Wariant Delta przenosi się szybciej, gorzej się go przechodzi - przypomniał ekspert. I dodał: - Są pewne rzeczy, które możemy wszyscy robić, by zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem: odpowiedni dystans, higiena rąk, noszenie maseczek.

Delta wyprze inne warianty

W tym momencie zakażonych wariantem Delta w Europie jest 6 proc. chorujących, odsetek ten cały czas rośnie. - Przewidujemy, że wariant Delta wyprze inne warianty i na początku sierpnia będzie go w Europie 70 proc., zaś na końcu sierpnia 90 proc. - ocenił dr Kramarz.

 

WIDEO: Dr n. med. Piotr Kramarz w "Gościu Wydarzeń"

 

 

- Dochodzą nas słuchy, że ludzie odpuszczają druga dawkę szczepionki - przyznał ekspert. Przypomniał też, jak ważne jest dokończenie cyklu szczepień. - Pełne szczepienie w dużej mierze zabezpiecza przed zachorowaniem - dodał.

 

Według Kramarza zachęcanie działa bardziej niż "zmuszanie" do przyjęcia szczepionki. - Nie mamy danych, z których wynikałoby, że obowiązkowe szczepienia w znaczący sposób poprawiają stopień zaszczepienia populacji - dodał.

"Kokon bezpieczeństwa"

Szczepienia w obrębie mniejszych populacji to według doktora Kramarza akt solidarności wobec słabszych, których należy otoczyć "kokonem bezpieczeństwa". Podkreślił także, jak ważna jest również globalna troska o szczepienia w biedniejszych krajach. - Warianty wirusa, które tam powstają, przyjdą także do nas - stwierdził gość Marcina Fijołka, odnosząc się do Indii. To tam po raz pierwszy wykryto wariant Delta.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. 27 125 nowych zakażeń, największa epidemia Delty w dobrze zaszczepionym kraju

 

Obecnie prowadzone są badania nad szczepionkami przeciw Covid-19 dla dzieci poniżej 12. roku życia. Żadna z nich nie została jeszcze jednak autoryzowana. Jak twierdzi dr Kramarz, kwestia wprowadzenia szczepień dla najmłodszych rodzi też pewien problem etyczny w kontekście wspomnianej globalnej troski: - Jeśli są kraje, w których zaszczepione jest kilka procent osób o wysokim ryzyku ciężkiego przechorowania Covid-19, to trudno jest szczepić młodsze populacje, które takiego ryzyka nie maja. 

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

an / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie