Alert RCB. Silny deszcz z burzami, podtopienia i zagrożenie trzeciego stopnia

Polska
Alert RCB. Silny deszcz z burzami, podtopienia i zagrożenie trzeciego stopnia
Pixabay/ _Alicja_

Ostrzeżenia trzeciego i drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami wydał w środę IMGW dla województwa zachodniopomorskiego. Instytut zaktualizował ostrzeżenia o intensywnych opadach deszczu z burzami w woj. lubuskim. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zmian pogody występuje we wschodniej części kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert.

"Uwaga! Dziś i w nocy burze, ulewny deszcz, bardzo silny wiatr i lokalnie grad. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Możliwe podtopienia" - głosi alert RCB rozesłany drogą sms-ową.

 

Na Twitterze RCB przypomina zaś, żeby podczas burz unikać otwartych przestrzeni, nie chować się pod drzewami oraz zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. W związku z burzami możliwe są też przerwy w dostawie prądu.

 

"Najbardziej padać będzie w północno-zachodniej części Polski, gdzie IMGW wprowadził 3., najwyższy stopień ostrzeżeń" - dodało RCB.

 

Podkarpackie

Alert drugiego stopnia obowiązuje powiaty bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, miasto Krosno, krośnieński, leski, lubaczowski, łańcucki, przemyski, miasto Przemyśl, przeworski, rzeszowski, miasto Rzeszów, sanocki i strzyżowski.

 

Na tym obszarze prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami może wystąpić grad.

 

Natomiast alert pierwszego stopnia dotyczący burz z gradem obejmuje powiaty dębicki, kolbuszowski, leżajski, mielecki, niżański, ropczycko-sędziszowski, stalowowolski, miasto Tarnobrzeg i tarnobrzeski. "Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad" – podał IMGW.

Małopolskie

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem dla dwóch powiatów - nowosądeckiego i gorlickiego - wydał w środę po południu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla pow. tarnowskiego i dąbrowskiego wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia.

 

Alert obowiązuje do godziny 6 rano w czwartek. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

 

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad" - podano w ostrzeżeniu.

 

Dla pow. tarnowskiego i dąbrowskiego wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia. IMGW prognozuje burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Możliwy grad.

Lubuskie

Dla powiatów gorzowskiego, Gorzowa Wlkp., krośnieńskiego, słubickiego i sulęcińskiego wydano ostrzeżenie trzeciego stopnia. Zgodnie z nim, w tych powiatach w środę od godz. 14 do 24 są prognozowane opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadu do 90 mm, lokalnie do 100 mm. Opadom mogą towarzyszyć burze z porywami wiatru do 90 km/h.

 

Z kolei dla powiatów międzyrzeckiego, strzelecko-drezdeneckiego i świebodzińskiego ostrzeżenie ma teraz drugi stopień zagrożenia od godz. 14 do 24. Przewidywane są opady na poziomie od 50 mm do 90 mm, którym mogą towarzyszyć burze z porywami wiatru do 90 km/h.

 

ZOBACZ: Małopolskie: trąba powietrzna nad Nowym Sączem

 

Dla pozostałych lubuskich powiatów, czyli nowosolskiego, wschowskiego, Zielonej Góry, zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego, obowiązuje wcześniejsze ostrzeżenie pierwszego stopnia mówiące o opadach od 20 mm do 40 mm, możliwych burzach i porywach wiatru do 80 km/h. Zjawiska mogą występować do godz. 18.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia opisanych wyżej zjawisk określono na 80 proc

Zachodniopomorskie

Trzeci stopień zagrożenia obowiązuje na zachodzie województwa.

 

Silne i umiarkowane opady deszczu prognozowane są w powiatach: goleniowskim, gryfińskim, kamieńskim, myśliborskim, polickim, pyrzyckim, a także w Szczecinie i Świnoujściu. Mogą im towarzyszyć burze z porywami wiatru do 80 km/h, miejscami może też spaść grad.

 

ZOBACZ: Małopolskie. Dźwigali skradzione telewizory, nadjechało auto. Wyrzucili sprzęt do rowu

 

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje natomiast w środkowej i wschodniej części województwa: w powiatach białogardzkim, choszczeńskim, drawskim, gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, łobeskim, sławieńskim, stargardzkim, szczecineckim, świdwińskim i wałeckim.

 

Opady deszczu mogą tam być umiarkowane i okresami silne. Mogą także wystąpić burze z porywami wiatru do 80 km/h, a miejscami grad.

Pogoda w środę

W środę po południu prognozujemy występowanie burz na wschodzie Polski. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk jest w województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim, podlaskim. Miejscami burze wystąpią także na Warmii i Mazurach, i we wschodniej części Mazowsza oraz w województwie zachodniopomorskim” – przekazał Szymon Ogórek z biura prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

W obszarach, w których prognozowane są burze, wystąpią intensywne opady, do 40-50 mm, oraz silny wiatr. Podmuchy mogą wynosić nawet do 90 km/h.

 

- Te opady będą bardzo intensywne, ale krótkotrwałe. Jednak taka ilość wody, która w krótkim czasie spadnie w obszarze zabudowanym, może prowadzić do podtopień – ostrzegł synoptyk.

 

ZOBACZ: Warmińsko-mazurskie. Nie żyje 5-letni chłopiec. Spadła na niego butla po gazie technicznym

 

Tam, gdzie spadnie deszcz, powinno się też ochłodzić, nawet o 10 stopni.

 

W pozostałej części kraju powinno być "pogodnie", czyli "ciepło, słonecznie z niewielkimi okresami zachmurzenia". "Miejscami mogą pojawiać się przelotne opady" – zaznaczył synoptyk.

 

W zachodniej Polsce w ciągu dnia było ok. 20 stopni, w centrum ok. 26 stopni, a na wschodnich krańcach 29-31 stopni C. Najwyższą temperaturę odnotowano w Lesku.

aml/ sgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie