Powstanie spółka Orlen Synthos Green Energy. Będą budować małe reaktory

Biznes
Powstanie spółka Orlen Synthos Green Energy. Będą budować małe reaktory
Polsat News
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

PKN Orlen i Synthos podpisały umowę ramową o współpracy w zakresie energetyki zeroemisyjnej, w tym dotyczącą rozwoju i wdrażania technologii jądrowej, małych i mikro reaktorów atomowych, a także morskiej energetyki wiatrowej. W ramach projektu ma zostać powołana spółka celowa.

- Jesteśmy firmą nowoczesną, jesteśmy firmą innowacyjną. Musimy patrzeć w przyszłość, w nowe trendy na świecie. Musimy patrzeć na nowe technologie, musimy w tym zakresie zdecydowanie szybciej współpracować – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, ogłaszając we wtorek podpisanie umowy ramowej z Synthos.

 

ZOBACZ: Huby wodorowe w Polsce i za granicą? Międzynarodowe plany Orlenu

 

Jak wyjaśnił Obajtek, zawarta umowa ramowa "dotyczy rozwoju i wdrażania technologii zeroemisyjnej, technologii jądrowej, małych i mikro reaktorów atomowych". - Dziś te technologie są technologiami przyszłości” – podkreślił. Prezes PKN Orlen zaznaczył, że umowa ramowa z Synthos zakłada, iż w ciągu trzech miesięcy obie spółki opracują szczegółowe warunki współpracy. „Jednym z elementów jest utworzenie w tym zakresie spółki celowej – zapowiedział.

 

Prezes Synthos Zbigniew Warmuz uzupełnił, iż nowa spółka będzie nazywała się Orlen Synthos Green Energy.

Orlen Synthos Green Energy

Obajtek wyjaśnił, że PKN Orlen zdecydował się na współpracę z Synthos, gdyż spółka ta, poprzez podmiot zależny - Synthos Green Energy, współpracuje w ramach partnerstwa strategicznego z GE Hitachi. Jak zauważył, "ta technologia, GE Hitachi, jest najbardziej zaawansowaną w USA i ma największy stopień zaawansowania w certyfikacji".

 

- Małe i mikro reaktory to są reaktory w przypadku MMR (mikroreaktor modułowy) do 5 MW, a w przypadku SMR (mały reaktor modułowy) do 300 MW. Jest to technologia bezpieczna, która może być kopiowana. Jest to technologia, która w żadnym wypadku nie ogranicza budowy w Polsce "dużego atomu" – podkreślił prezes PKN Orlen. I dodał: "Idziemy dwutorowo. My, jak Orlen, będziemy inwestować właśnie w technologie SMR-ową, ale nie jest to sprzeczne z technologią i inwestycjami państwa polskiego w duży atom".

 

ZOBACZ: Powstanie tysiące pływających reaktorów jądrowych. Koniec z brakiem energii

 

Wśród zalet technologii małych i mikro reaktorów atomowych oraz korzyści z jej zastosowania, Obajtek wymienił m.in. łatwość w budowie i niski koszt eksploatacji oraz zeroemisyjność. - Mogą być stosowane w przemyśle. Również mogą zasilić polski system, czyli ten system nie musi być bardzo mocno przebudowany – zaznaczył, odnosząc się do możliwości SMR i MMR.

"Wiele filarów"

Prezes PKN Orlen zwrócił uwagę, że "dziś nowoczesna firma musi być oparta na wielu filarach". - W tym czasie bardzo mocno stawiamy na energetykę. W naszej strategii ważna jest zeroemisyjność – podkreślił, dodając, iż jest ona częścią strategii Orlen2030. Zapowiedział przy tym, że inwestowanie w obszar energetyki pochłonie tam ok. 47 mld zł.

 

ZOBACZ: Obajtek: przez ostatnie pięć lat PKN Orlen przeżywa renesans rozwoju

 

Zwrócił przy tym uwagę, iż już obecnie PKN Orlen "bardzo mocno" inwestuje w segmencie energetyki, także w akwizycje. Wspomniał przy tym o projektach elektrowni wiatrowych, lądowych i morskich oraz elektrowni zasilanej gazem.

 

- Zdecydowaliśmy się, jako firma innowacyjna, która patrzy daleko, daleko do przodu, jako jedna z firm, która będzie w Polsce przeprowadzać transformację energetyki, na inne również technologie w zakresie technologii zeroemisyjnej, które mają służyć naszej firmie, całej gospodarce, mają służyć także obniżeniu kosztów energii – oświadczył szef PKN Orlen, nawiązując do projektu SMR i MMR. Jak zauważył Obajtek, "dziś koszt energii jest rzeczą bardzo ważną, by nasza gospodarka była konkurencyjną".

Współpracują od 14 lat

Prezes Synthos przypomniał, że współpraca tej spółki z PKN Orlen trwa już od co najmniej 14 lat, przy czym dotychczas bardziej obejmowała sferę surowcową. - Dzisiaj otwieramy nową kartę w ramach tej współpracy, kartę energetyczną – zaznaczył.

 

Jak dodał Warmuz, SMR to typ reaktorów, które na świecie funkcjonują od wielu lat, głównie w przemyśle wojskowym, w związku z czym, technologia ta jest już sprawdzona. Wyliczył, iż jest ona stosowana jest w takich krajach, jak USA, Kanada, Wlk. Brytania, a także Czechy, Estonia czy Rumunia. Ocenił zarazem, że technologia ta „może diametralnie zmienić obraz przemysłu i kwestii dekarbonizacji w Polsce”.

 

Szef Synthos podkreślił, iż umowa ramowa zawarta z PKN Orlen, oprócz technologii SMR i MMR, dotyczy także projektów offshore. - Myślę, że cały ten projekt jest skazany na sukces z bardzo prostego powodu, a ten powód jest taki, że po prostu nie ma innej drogi. To jest jedyna droga inwestowania w zieloną energię i jednocześnie w źródła, które będą w stanie bilansować momenty, kiedy ta zielona energia jest niedostępna. I to jest właśnie powód, dla którego zawieramy to porozumienie – oświadczył Warmuz.

 

PKN Orlen informując w komunikacie o umowie ramowej z Synthos, wyjaśnił, że małe reaktory atomowe (Small Modular Reactors - SMR) to jednostki produkujące energię elektryczną, które w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni jądrowych, osiągają całkowitą moc do ok. 300 MW - są wytwarzane seryjnie i dostarczane w całości na miejsce eksploatacji. „Pozwala to wykorzystać efekt ekonomiczny skali produkcji seryjnej oraz uzyskać relatywnie krótki czas budowy. W zależności od potrzeb można tworzyć małe i większe kompleksy energetyczne” – zaznaczył koncern.

Czym jest SMR?

Według PKN Orlen, "małe reaktory mogą występować pojedynczo lub w grupie kilku modułów oddawanych sukcesywnie do eksploatacji, przez co cała inwestycja jest łatwiejsza do sfinansowania".

 

Koncern ocenił, ze "SMR to technologia, która otwiera przed PKN Orlen szereg możliwych synergii". - Biorąc pod uwagę dotychczasowe kierunki rozwoju i realizowane inwestycje, zakładające m.in. dynamiczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej i fotowoltaiki, SMR mogą stanowić bezemisyjną alternatywę dla obecnych aktywów energetycznych Grupy Orlen – podkreślono w informacji.

 

Jak stwierdził PKN Orlen, podpisane z Synthos porozumienie "jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz konieczność dalszych redukcji emisji zgodnie z wymaganiami m.in. Europejskiego Zielonego Ładu". "Inwestycje w nisko i zeroemisyjną energetykę są jednym z filarów rozwoju Grupy Orlen, zmierzającego do budowy silnego koncernu multienergetycznego. Realizacja założeń porozumienia otwiera możliwość stworzenia w przyszłości wspólnej spółki obu grup w celu rozwijania projektów z obszaru zeroemisyjnej energetyki" – oświadczył koncern.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie