Ogromna asteroida zmierza w kierunku Słońca. To największa kometa, jaką kiedykolwiek widziano

Technologie
Ogromna asteroida zmierza w kierunku Słońca. To największa kometa, jaką kiedykolwiek widziano
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay/TheOtherKev
Orbita komety osiągnie swój najbliższy punkt względem Słońca w 2031 roku

W kierunku Słońca zmierza asteroida z obrzeży Układu Słonecznego. Bernardinelli-Bernstein, bo tak została nazwana kometa, jest 1000 razy większa od przeciętnej komety. Po raz pierwszy została zauważona w 2014 roku 4 miliardy kilometrów od Układu Słonecznego. Od tamtej pory przebyła kolejny miliard kilometrów.

- Mamy zaszczyt odkryć być może największą kometę, jaką kiedykolwiek widziano - a przynajmniej większą niż jakakolwiek dobrze zbadana - i złapać ją wystarczająco wcześnie, aby ludzie mogli obserwować, jak ewoluuje, gdy się zbliża i rozgrzewa - powiedział Gary Bernstein z Uniwersytetu Pensylwanii, cytowany przez "The Independent". Bernstein razem z Pedro Bernardinellim dokonali odkrycia komety.

 

Uważa się, że kometa Bernardinelli-Bernstein jest największym obiektem Obłoku Oorta, jaki kiedykolwiek wykryto i jest to pierwsza kometa na ścieżce, która została zauważona tak daleko. Oorta to sferyczny obłok, składający się z pyłu, drobnych okruchów i planetoid obiegających Słońce w odległości od 300 do 100 000 jednostek astronomicznych. Jest pozostałością po formowaniu się Układu Słonecznego.

 

ZOBACZ: Virgin Galactic już ze zgodą na loty w kosmos. Niebawem załogowy lot [WIDEO]

 

Badacze sądzą, że w Obłoku Oorta, daleko poza Plutonem i Pasem Kuipera, może być więcej nieodkrytych komet tej wielkości.

Najbliżej słońca w 2031 roku

Orbita komety Bernardinelli-Bernstein jest prostopadła do płaszczyzny Układu Słonecznego i osiągnie swój najbliższy punkt względem Słońca (tzw. peryhelium) w 2031 roku. Astronomowie amatorzy będą mogli zobaczyć ją jedynie za pomocą dużych teleskopów.

 

Chris Davis, dyrektor programu National Science Foundation w NOIRLab, stwierdził: - Znalezienie ogromnych obiektów, takich jak kometa Bernardinelli-Bernstein, ma kluczowe znaczenie dla naszego zrozumienia wczesnej historii naszego Układu Słonecznego.

 

an / The Independent
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie