Marcin Przydacz: mam nadzieję, że Izrael wróci do dyskusji o faktach

Polska
Marcin Przydacz: mam nadzieję, że Izrael wróci do dyskusji o faktach
Polsat News
Marcin Przydacz gościem wtorkowego "Graffiti"

- Kwestia odzyskiwania majątków jest jednym z tematów relacji polsko-izraelskich od dłuższego czasu. Kiedy sprawa mienia bezspadkowego pojawiła się na liście prac parlamentu, mieliśmy świadomość, że zainteresują się tym inne państwa - przyznał w "Graffiti" wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Jak dodał, spór wokół nowego prawa nie powinien wpłynąć na militarny sojusz Polski i USA.

Prowadzący Marcin Fijołek zapytał we wtorek wiceministra, czy wakacje upłyną "w cieniu konfliktu z Izraelem i USA", które wesprą władze w Tel Avivie. 


- Nie wiem, czy będą to długie tygodnie. Komentarze ministra spraw zagranicznych Izraela podgrzewają atmosferę wokół działalności legislacyjnej w naszym kraju. Mam nadzieję, że strona izraelska wróci do dyskusji o faktach - ocenił Marcin Przydacz.

 

ZOBACZ: Izrael. Ambasador Marek Magierowski wezwany do izraelskiego MSZ

 

Jak przyznał, "sprawa dotyczy trudnych kwestii", lecz polski parlament wdraża postanowienie Trybunału Konstytuycjnego z 2015 r. - Dyskusja (wokół nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego - red.) powinna opierać się o argumenty natury prawnej, a kwestie polityczne powinny zostać z boku - uznał.

 

Przydacz: uczulaliśmy partnerów, jaki jest cel

 

Polityk zapewnił, że strona polska - zanim nowelizacja  została przyjęta przez Sejm - przygotowała się "pod kątem argumentacyjnym" na wypadek ewentualnych zastrzeżeń ze strony innych państw.

 

- Również uczulaliśmy "wyprzedzająco" partnerów, jaki jest cel nowej regulacji. Nie chcemy pozbawić obywateli polskich pochodzenia żydowskiego możliwości odzyskiwania dóbr, tylko zamknięcie tzw. dzikiej prywatyzacji doprowadzającej do ludzkiej krzywdy - wyjaśnił Przydacz.

 

WIDEO: Konflikt z Izraelem zagrozi naszemu bezpieczeństwu? Wiceszef MSZ odpowiada

 

Zapytany, czy do resortu docierały nieoficjalne sygnały o "problemach" z ustawą, odpowiedział, iż kwestia odzyskiwania majątków "jest jednym z tematów relacji polsko-izraelskich od dłuższego czasu".

 

- Kiedy sprawa mienia bezspadkowego pojawiła się na liście prac parlamentu, mieliśmy świadomość, że zainteresują się tym inne państwa - mówił w "Graffiti".

 

Jak dodał, jeśli ktoś ma "twarde dokumenty", droga, by odzyskać własność, jest "otwarta przed sądami cywilnymi". - MSZ może tłumaczyć partnerom, na czym polega zmiana (w prawie) i będziemy robić to dalej - powiedział w Polsat News.

 

"Staramy się przedstawić naszą wrażliwość"

 

Dopytany przez Marcina Fijołka, czy spór z Izraelem przełoży się na bezpieczeństwo militarne Polski gwarantowane przez USA, odparł: - Relacje polsko-amerykańskie oparte są o sojusz i wartości.

 

ZOBACZ: Chargé d'affaires Izraela w MSZ. "Stanowisko pozostaje bez zmiany"

 

- Szeroko pojęta tematyka żydowska jest ważna w agendzie USA, ale nasze relacje, w kontekście bezpieczeństwa, są trwałe; mają fundamenty. Pokażemy, jak zachowujemy pamięć o Holokauście, będziemy tłumaczyć, o co chodzi w naszych działaniach - zapewnił Marcin Przydacz.

 

Jak zauważył wiceminister, "tematyka kwestii żydowskiej jest bardzo ważna dla amerykańskiego Departamentu Stanu". - Dzieje się tak w USA bez znaczenia, czy rządzi Barack Obama, Donald Trump czy Joe Biden. Diaspora żydowska jest tam liczna i wpływowa - stwierdził.

 

Zdaniem Przydacza, między Polską a Stanami Zjednoczonymi "jest spójność, aby pamięć o Holokauście nie została zatarta".

 

- Staramy się przedstawić naszą wrażliwość. Ludność żydowska to byli nasi współbracia, często mieli także polskie obywatelstwo. Wszelkiego rodzaju winy i odpowiedzialność (za pogrom podczas II wojny światowej - red.) ponosi państwo-agresor, czyli Niemcy - podsumował.

wka/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie