ETPC: Polska złamała Konwencję Praw Człowieka. Chodzi o zwolnienia sędziów

Polska
ETPC: Polska złamała Konwencję Praw Człowieka. Chodzi o zwolnienia sędziów
Wikimedia Commons
Siedziba ETPC w Strasburgu

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) uznał, że Polska złamała prawo międzynarodowe, usuwając sędziów ze stanowisk przy pomocy faksu i nie dając im prawa do odwołania się. Na rzecz dwóch osób, które złożyły skargę, zasądził po 20 tys. euro od państwa. W kolejce do rozpatrzenia czekają 32 podobne wnioski.

Zdaniem ETPC, który jest instytucją Rady Europy, Polska naruszyła art. 6 Konwencji Praw Człowieka, odwołując sędziów za pomocą faksu. Chodzi o sytuację z 2017 r., gdy po zmianie prawa o sądach powszechnych minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał Alinę Bojadę oraz Mariusza Brodę z funkcji wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach. 

 

Podobnie stało się z 71 innymi wiceprezesami sądów oraz 75 prezesami. Dodatkowo zmienione ustawy nie pozwalały im odwołać się od decyzji. 

 

"Wątpliwa zgodność przepisu z zasadami państwa prawa"

 

Rok później Bojada i Broda złożyli skargę do ETPC. We wtorek Trybunał na ich rzecz zasądził po 20 tys. euro rekompensaty i uznał, że Polska naruszyła artykuł 6. mówiący, że każdemu przysługuje "prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd".

 

ZOBACZ: Sędzia Beata Morawiec cofa pozew o przywrócenie do pracy

 

ETPC stwierdził, że skarżących sędziów odwołano na podstawie przepisu, którego "zgodność z zasadami państwa prawa wydaje się wątpliwa". Uznał także, że minister sprawiedliwości w żaden sposób nie uzasadnił, dlaczego sędziowie stracili stanowiska.

 

"Państwowe ramy prawne ważne w momencie odwołania skarżących nie chroniły ich przed pochopnym i arbitralnym wygaszeniem sprawowania przez nich obowiązków wiceprezesów sądu" - podał Trybunał.

 

Morawiecki: szanujemy ETPC, ale realizujemy swoje programy

 

Na konferencji prasowej do orzeczenia Trybunału odniósł się premier Mateusz Morawiecki. - Ta instytucja jest bardzo specyficzna, liczymy się z nią, ale wskazujemy za każdym razem, w przypadku orzeczeń, na bezwzględną wyższość zasad z polskiej konstytucji. Ona jest najwyższym aktem prawnym - mówił.

 

Jak dodał szef rządu, rząd "bardzo szanuje ETPC", lecz "realizuje swoje programy z priorytetami i harmonogramem, w tym reformę sądów".

wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie