Australia. Odnaleziono myszy Pseudomys gouldii. Gatunek uważany był za wymarły

Świat
Australia. Odnaleziono myszy Pseudomys gouldii. Gatunek uważany był za wymarły
theconversation.com
Gryzonie zniknęły nagle w okolicach lat 40. XIX wieku, co tłumaczy się sprowadzeniem kotów.

Jest mniejsza od szczura i dość towarzyska. To Pseudomys gouldii, mysz z gatunku od dawna uważanego za wymarły. Za sprawą grupy naukowców okazało się jednak, że gryzonie o identycznym DNA mieszkają na wyspach znajdujących się w Australii Zachodniej. Mówi się wręcz o "zmartwychwstaniu gatunku".

Naukowcy ze zdumieniem odkryli na australijskich wyspach myszy z gatunku od dawna uważanego za wymarły. Badacze mówią wręcz o "zmartwychwstaniu" gatunku Pseudomys gouldii.

Odkrycia dokonano na wyspach znajdujących się w Australii Zachodniej. Porównano DNA 42 gryzoni, które tam zamieszkują, z próbkami ich ośmiu wymarłych przodków. Okazało się, że DNA było nie do odróżnienia.

 

ZOBACZ: Znaleziono nowy gatunek człowieka. Żył 130 tys. lat temu

 

- Zmartwychwstanie tego gatunku to dobra wiadomość w obliczu nieproporcjonalnie wysokiego współczynnika wymierania gryzoni - skomentowała biolożka ewolucyjna Emily Roycroft z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego.

Myszy stanowiły 41 proc. australijskich ssaków

Jak wskazała ekspertka, przed europejską kolonizacją, która zaczęła się w 1788 roku, myszy stanowiły 41 proc. australijskich ssaków.

 

Pseudomys gouldii jest mniejsza od szczura i dość towarzyska - mieszka w rodzinnych grupach, które kopią głębokie na 15 centymetrów nory i wykładają je trawą. Gryzonie zniknęły nagle w okolicach lat 40. XIX wieku, co tłumaczy się sprowadzeniem kotów.

 

Więcej na ten temat przeczytasz na portalu interia.plmsl/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie